Dziś Parlament Europejski przyjął raport Capoulasa Santosa przedstawiający stanowisko do dalszych negocjacji z Radą na temat Wspólnej Polityki Rolnej.
„Wynik dzisiejszego głosowania to bez wątpienia bardzo optymistyczny sygnał dla polskiej wsi” – mówi Janusz Wojciechowski.
Raport Santosa zakłada, że polscy rolnicy w budżecie na lata 2014-2020 mieliby otrzymać 36,3 mld euro. „To aż o 8,3 mld więcej niż wynosi kwota uzyskana przez rząd Donalda Tuska na szczycie w Brukseli i o prawie 4 mld euro więcej niż w latach 2007-2013. Podpisuję się pod tym obiema rękami” – mówi Janusz Wojciechowski. Polska miałaby otrzymać 22,1 mld euro w dopłatach bezpośrednich i 14,2 mld euro w ramach funduszy rozwoju obszarów wiejskich.
„Konsekwentna walka o polskich rolników prowadzona przez europosłów PiS w Parlamencie Europejskim przyniosła dziś skutek. Jednocześnie pragnę zapewnić, że PiS nie ustanie w wysiłkach na rzecz wyrównania dopłat bezpośrednich w państwach członkowskich UE” – podkreśla Janusz Wojciechowski.
Dziś w Strasburgu odbyła się także debata nad rezolucjami w sprawie wyników szczytu budżetowego, który odbył się na początku lutego w Brukseli.
Parlament Europejski opowiedział się za rezolucją odrzucającą ustalenia szczytu, co dla przywódców państw członkowskich stanowi wyraźny sygnał, iż negocjacji budżetowych nie można uznać za zamknięte. „To ważny sygnał także dla premiera Donalda Tuska, gdyż zdecydowana większość posłów Europejskiej Partii Ludowej, do której należy Platforma Obywatelska, zagłosowała przeciwko budżetowi w proponowanym przez RE kształcie” – mówi prof. Ryszard Legutko. „Najbliższe miesiące powinny być dla Rządu okresem wytężonej pracy – sprzeciw PE wobec budżetu i sukces w głosowaniu nad raportem Santosa pokazują, że wciąż można uzyskać wyższe środki dla polskich rolników na lata 2014-2020” – podkreśla prof. Legutko.
źródło : Biuro Prasowe EKR