Zapytanie ws. wsparcia finansowego dla samorządów na program likwidacji barszczu Sosnowskiego

Poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko złożył zapytanie skierowane do Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia finansowego dla samorządów na program likwidacji barszczu Sosnowskiego.

Treść zapytania :

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczną rośliną, która w wyniku nieprzemyślanych działań człowieka rozprzestrzeniła się na rozległych terenach środkowej i wschodniej części Europy. Roślina ta degraduje środowisko przyrodnicze, ale przede wszystkim stwarza zagrożenie dla zdrowia człowieka. W Polsce oprócz licznych poparzeń udokumentowano również zgony wywołane toksycznymi sokami tej rośliny.

Z informacji płynących z Komisji Europejskiej wynika, że instytucja ta jest skłonna wpisać barszcz Sosnowskiego na listę gatunków inwazyjnych. Jest to działanie pożądane, ale niewystarczające. Niestety polskie samorządy, choć zainteresowane już dziś usuwaniem niebezpiecznej rośliny, nie posiadają odpowiednich środków finansowych na ten cel.

W związku z powyższym zwracam się do Komisji z następującym zapytaniem:

– czy Komisja Europejska przekaże samorządom terytorialnym dodatkowe środki finansowe na walkę z barszczem Sosnowskiego?

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!