Zapytanie ws. termomodernizacji budynków mieszkalnych

Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Ryszard Legutko złożył interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie termomodernizacji budynków mieszkalnych.


Treść zapytania :

Samorządy województw, Rząd RP oraz Komisja Europejska kończą ustalania zasad związanych ze sposobem rozdziału środków unijnych na lata 2014 – 2020. Trwają prace nad ustaleniem „linii demarkacyjnej” pomiędzy samorządami województw a ministerstwem. Prace sprowadzają się m.in. do ustalenia, jaka instytucja będzie rozdzielała środki unijne przeznaczone na termomodernizację budynków przez wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe oraz TBS-y. Obecna dyskusja prawdopodobnie zakończy się zgodą Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju RP na rozdział tych środków na poziomie regionalnym. Jest to optymalne rozwiązanie dla beneficjentów, którzy w przytłaczającej większości będą aplikowali o środki poniżej 2 mln zł.

Scentralizowanie rozdziału na poziomie ministerstwa w sposób zdecydowany ograniczyłoby proces termomodernizacji w Polsce budynków z wielkiej płyty. Obecny stan techniczny tych budynków jest powodem ogromnych ubytków ciepła, a co za tym idzie, nie tylko powoduje straty w środowisku naturalnym, ale i znacznie podwyższa opłaty mieszkańców za ogrzewanie.

Kolejnym krokiem w procedurze zatwierdzenia Regionalnych Programów Operacyjnych  będą bezpośrednie negocjacje samorządów województw z Komisją Europejską.

W związku z powyższym zwracam się z zapytaniem, czy podczas negocjacji ostatecznego kształtu Regionalnych Programów Operacyjnych, Komisja Europejska wyrazi zgodę na pozostawienie dystrybucji środków unijnych na termomodernizację budynków mieszkalnych, których beneficjentami będą wspólnoty, spółdzielnie i TBSy na poziomie samorządów województw?      

Takie rozwiązanie wydaje się na podstawie powyższych argumentów optymalne.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!