Zapytanie ws. sytuacji politycznej w Gruzji

Europoslowie Ryszard Legutko, Tomasz Poreba i Ryszard Czarnecki skierowali do Wysokiej Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczenstwa Catherine Ashton interpelacje dotyczaca obecnej sytuacji politycznej w Gruzji.

Treść interpelacji:

Po pokojowym przejęciu władzy w Gruzji przez koalicję „Gruzińskie Marzenie” Bidziny Iwaniszwilego, nowy rząd pod hasłem „przywrócenia sprawiedliwości” rozpoczął masowe aresztowania wysokich funkcjonariuszy oraz urzędników państwowych, posłów oraz członków poprzednich władz, w tym byłego ministra obrony Baczo Achalaja. W ostatnich miesiącach represje dotknęły również działaczy samorządowych – zatrzymano 23 urzędników merostwa i członków rady miejskiej Tbilisi, należących do partii „Zjednoczony Ruch Narodowy” (UNM) prezydenta Saakaszwilego.

20 maja do aresztu trafił były premier Vano Merabiszwili, który uważany był za potencjalnego kandydata UNM w jesiennych wyborach prezydenckich. Jest on przetrzymywany w surowych warunkach, pozbawiony kontaktu z rodziną oraz ze światem zewnętrznym.

Ponieważ Gruzja jest ważnym partnerem UE na Kaukazie Południowym oraz w ramach Partnerstwa Wschodniego, kluczowe jest dbanie o jak najwyższe demokratyczne standardy w tym kraju.

W związku z tym prosimy Wysoką Przedstawiciel o informacje:

  1. Czy uważa, że ze względu na czysto polityczny charakter aresztowań, rząd premiera Iwaniszwilego może spełnić warunki postawione we wspólnym oświadczeniu Catherine Ashton i Stefana Fule, wzywającym do prowadzenia dochodzenia „w sposób uczciwy, transparentny i niezależny, w pełni odpowiadający międzynarodowym standardom”? Jakie dalsze działania w tej sprawie są podejmowane lub zostaną podjęte?
  2. Czy Wysoka Przedstawiciel lub kierowana przez nią Służba Działań Zewnętrznych prowadzą rozmowy z rządem premiera Iwaniszwilego w sprawie zatrzymań byłego premiera, urzędników i posłów z UNM?
Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!