Zapytanie ws. realizacji dyrektywy 2011/24/UE PE w sprawie praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej

Poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko złożył zapytanie skierowane do Komisji Europejskiej w sprawie realizacji dyrektywy 2011/24/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 2011 r w sprawie praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej.


Treść zapytania :

Dyrektywa 2011/24/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej funkcjonuje w europejskim obiegu prawnym od końca 2013 roku. Nowa dyrektywa uregulowała zagadnienie zwrotu przez narodowego płatnika kosztów opieki medycznej dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy leczyli się poza granicami własnego kraju.

Ponad roczny czas funkcjonowania dyrektywy pozwala na pierwsze podsumowania.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

– czy Komisja Europejska dysponuje danymi, o liczbie pacjentów korzystających z przepisów dyrektywy

w poszczególnych państwach członkowskich UE?  

– jaka w 2014 r. była wysokość kwot, które poszczególni narodowi płatnicy zwrócili pacjentom za poniesione przez nich koszty leczenia w innych państwach członkowskich UE? Proszę o podanie kwot z wyszczególnieniem poszczególnych państw członkowskich?

– czy Komisja Europejska posiada informacje z których wynikałoby, że w którymś z państw członkowskich UE utrudniony jest zwrot kosztów dla pacjenta, który korzystał z dyrektywy 2011/24/UE?

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!