Poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko złożył zapytanie skierowane do Komisji Europejskiej w sprawie oznaczeń i klasyfikacji żywności.
Treść zapytania :
Polska żywność od lat słynie ze znakomitej jakości, smaku i właściwości zdrowotnych. Z informacji płynących z Komisji Europejskiej wynika, iż planowane jest wprowadzenie specjalnych etykiet środowiskowych. Ma to być oznaczenie informujące o produktach, które powstały w krajach, których gospodarki opierają się głównie na spalaniu węgla. Konieczność dodatkowego oznaczania, a właściwie stygmatyzowania, produktów wyprodukowanych w krajach takich jak Polska ogranicza ambicje i hamuje rozwój, szczególnie jeżeli chodzi o żywność wysokiej jakości. W związku z tym, iż Komisja Europejska planuje wprowadzenie metody badania wpływu produktu na środowisko od momentu pozyskania surowca, jego wytworzenia, aż do utylizacji (LCA) proszę KE o odpowiedź na pytania:
1. Czy KE dostrzega, iż spadek konkurencyjności przełoży się negatywnie na eksport produktów z krajów, które opierają swoją gospodarkę na energii węglowej?
2. Czy wprowadzenie nowej metody life cycle assessment, oznacza dla przedsiębiorstw wyższe koszty? Jeżeli tak, to jakiego rzędu?
3. Czy KE planuje oznaczenia dla produktów lepszych jakościowo a zarazem zdrowszych, bez względu na surowce naturalne potrzebne do ich produkcji?