Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Ryszard Legutko złożył interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie nierównego traktowanie przez Komisję Europejską państw członkowskich udzielających pomocy publiczną swoim przesiębiorstwom.
Treść zapytania :
Komisja Europejska bez sprzeciwów odniosła się do planu pomocy rządowej dla PSA Peugeot Citroen w wysokości 800 mln euro,. Podobną pomoc koncern otrzymał w 2012 r. – 7 mld euro, a firma Alstrom również z Francji w 2004 r. Tutaj także Komisja nie doszukała się nieprawidłowości w udzieleniu pomocy publicznej.
Niejednokrotnie jednak Komisja Europejska rygorystycznie traktowała pomoc publiczną, którą otrzymały polskie przedsiębiorstwa
i domagała się jej zwrotu: w 2008 r. sprawa Stoczni Gdyńskiej i Szczecińskiej, w 2004 r. sprawa Huty Częstochowa,
w 2013 r. sprawa Grupy Technologicznej Buczek i Huty Warszawa, w 2013 r. sprawa Grupy Lotos, 2014 r. sprawa lotniska w Gdyni.
W związku z powyższym zwracam się do Komisji z zapytaniem:
- Na jakich zasadach kontrolowana jest pomoc publiczna udzielana firmom z państw starej UE, a na jakich państwom nowej UE tj. m.in. Polski, która w UE znalazła się w 2004 r.?
- Czy podczas kontroli pomocy publicznej dla przedsiębiorstw z Polski brana jest pod uwagę specyfika polskiej gospodarki?
- Proszę o wykaz przeprowadzonych kontroli dot. pomocy publicznej dla firm w państwach starej UE,
z podaniem, którym firmom na przełomie ostatnich 10 lat odebrano przyznaną pomoc publiczną i w jakiej była ona wysokości?