Zapytanie ws. dywersyfikacji dostaw energii

Poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko złożył zapytanie skierowane do Komisji Europejskiej w sprawie dywersyfikacji dostaw energii.

Treść zapytania :

Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego opowiedziała się w grudniu ubiegłego roku za odrzuceniem propozycji nowej unijnej dyrektywy na temat jakości paliw, która ułatwiłaby import ropy z piasków bitumicznych z Kanady.  To niespodziewane rozstrzygnięcie w obliczu deklaracji o konieczności dywersyfikacji dostaw energii. Na takim rozwiązaniu skorzystają dotychczasowi dostawcy. W przypadku Polski są to w ponad 90 proc. dostawcy z Rosji. Dodać należy, że w obecnej sytuacji za wschodnią granicą naszego kraju, import ten jest w dużym stopniu niepewny.

W chwili obecnej kanadyjska ropa z piasków bitumicznych jest nieobecna na rynku europejskim. Jednak w przypadku realizacji ropociągu Keystone XL z Kanady do USA mogłaby się okazać dostępna i atrakcyjna dla europejskich odbiorców. Stawką jest tu konkurencyjność dostaw i bezpieczeństwo energetyczne w Europie. Technologie wydobycia ropy z piasków bitumicznych są cały czas ulepszane. W przeciwieństwie do Rosji, która wydobywa ropę starymi, „brudnymi” technologiami, Kanada jest krajem dbającym o zachowywanie najwyższych standardów ekologicznych.

W związku z powyższym proszę Komisję o odpowiedź na poniższe pytania:

1.  Czy Komisja Europejska podejmie działania mające na celu dywersyfikacje dostaw energii na rynek europejski?

2.  W jaki sposób Komisja Europejska zamierza wpłynąć na dostawców z Rosji, aby przedstawiali wskaźniki środowiskowe wydobycia i transportu ropy?

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!