Z inicjatywy PiS Grupa EKR przyjęła tekst rezolucji ws. Ukrainy na najbliższą sesję PE

Podczas dzisiejszego posiedzenia Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przyjęła rezolucję w sprawie Ukrainy, która trafi na przyszłotygodniowe obrady Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Z inicjatywą rezolucji wystąpili europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy podkreślają, że UE powinna wyrażać solidarność z protestującymi Ukraińcami. W dokumencie Grupa EKR zdecydowanie potępia brutalne represje wobec demonstrantów, ostrzega władze przed eskalacją konfliktu a w przypadku dalszych prowokacji wzywa Radę do nałożenia sankcji finansowych oraz wprowadzenia zakazów wjazdu na teren UE dla członków rządu odpowiedzialnych za zaostrzenie sytuacji i łamanie praw człowieka. Europosłowie domagają się także uwolnienia więźniów politycznych, w tym Julii Tymoszenko, izniesienia opłat wizowych.

„Rozwiązanie konfliktu jest po stronie Ukraińców, ale UE nie może pozostawać głucha na liczne apele o poparcie płynące z kijowskiego Euromajdanu. Ukraińscy opozycjoniści proszą o to, by przyjeżdżać do Kijowa – dla nich jest to wyraz solidarności, a dla władz – informacja, że Zachód patrzy im na ręce” – mówi Ryszard Legutko, który w imieniu Prawa i Sprawiedliwości przedstawił rezolucję na forum Grupy EKR. „Ochrona praw człowieka stanowi jeden z fundamentów UE, dlatego nie wolno nam przechodzić obojętnie nad eskalacją przemocy na ukraińskich ulicach” – podkreśla Legutko i zwraca uwagę na natychmiastową reakcję amerykańskiej ambasady, która kilka dni temu unieważniła wizy rządowym przedstawicielom odpowiedzialnym za brutalne wydarzenia po śmierci ukraińskich demonstrantów.

„Unia musi wyrażać poparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy i zdecydowanie przeciwstawić się łamaniu praw człowieka. Ewentualne sankcje nie powinny jednak być wymierzone w ukraińskich obywateli, ale w przedstawicieli ukraińskiej administracji, którzy odpowiadają za krwawe starcia w wielu ukraińskich miastach” – zaznacza europoseł PiS.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!