Wystawa „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń” w Parlamencie Europejskim

– Chcemy przybliżyć eurodeputowanym tragiczne wydarzenia i cierpienia Polaków w czasie wojny – mówi europoseł Kosma Złotowski. Polityk Prawa i Sprawiedliwości jest inicjatorem wystawy „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”. Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę, którą następnie zaprezentowano w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Liczne zdjęcia i dokumenty ukazują sowiecko-niemieckie przymierze, wspólną agresję na Polskę, jej rozbiór, okupację i systematyczne niszczenie inteligencji. Wystawa pokazuje ludobójcze operacje oraz przypomina o fakcie nieukarania większości odpowiedzialnych funkcjonariuszy III Rzeszy i sowieckiej Rosji. Poseł Kosma Złotowski mówiąc o zbrodni katyńskiej podkreślił, że rosyjskie kłamstwa o Katyniu mają także implikacje w obecnej polityce Rosji.

Z kolei zdaniem posła Ryszarda Legutki – wiceprzewodniczącego frakcji Konserwatystów i Reformatorów, do której należą posłowie PiS – to, co się wydarzyło w czasie II wojny w Polsce nadal jest mało znane, również wśród elit politycznych.

Wystawa jest – jak podkreślił prof. Legutko – przyczynkiem do poznania i lepszego zrozumienia tragicznych kart historii. W tym roku obchodzimy 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!