Prof. Ryszard Legutko wziął udział w wystawie poświęconej polskiemu parlamentaryzmowi, która odbyła się w Parlamencie Europejskim. Gościem specjalnym wystawy był Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.
– Polska jest jedną z najstarszych ojczyzn parlamentaryzmu w naszej części świata, na kontynencie europejskim. Ten parlamentaryzm, współpraca Sejmu, przedstawicieli wszystkich ziem Rzeczypospolitej, rozpoczęła się na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych. To wystawa nie tylko o dziejach Sejmu Rzeczypospolitej, jego 550-leciu, ale także o wartościach – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński w środę w Strasburgu, w wystąpieniu otwierającym ekspozycję pt. „Historia parlamentaryzmu w Polsce”.
Marszałek Kuchciński w siedzibie Parlamentu Europejskiego odniósł się m.in. do pierwszego sejmu dwuizbowego w Piotrkowie w 1468 r. oraz do Konstytucji 3-go Maja. – Stała się ona, dla mieszkańców Europy Środkowej, Rzeczypospolitej i dziś dla Polaków pewnym symbolem niepodległości i jednocześnie dokumentem, który utwierdzał nas w potrzebie utrzymania swobód obywatelskich i własnego, silnego, mocnego państwa, zapewniającego bezpieczeństwo swoim obywatelom – wyjaśniał Marek Kuchciński.
Zainaugurowana dziś ekspozycja została przygotowana z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej, specjalnie dla prezentacji w Parlamencie Europejskim. Jej celem jest przybliżenie odbiorcom z całej Europy kluczowych dla rozwoju polskiego parlamentaryzmu faktów historycznych. Forma wystawy oparta jest na 11 planszach, nawiązując w ten sposób do liczby kart, na których spisano Konstytucję 3 Maja.
– Przyglądając się tej wystawie i dziejom parlamentaryzmu polskiego, możemy śmiało stwierdzić, że dzieje Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej są związane bardzo mocno z czasami współczesnymi, wywodzą się z przeszłości, z której wyciągamy dobre wnioski, ale myślimy i działamy w stronę przyszłości, następnych pokoleń, które przyjdą po nas – zakończył Marszałek Sejmu.
Z kolei wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski w swoim wystąpieniu stwierdził, że wystawa przypomina polską tradycję państwową, która była i jest „tradycją wolności politycznej”. – Jesteśmy depozytariuszami tej wielkiej tradycji. Sejm był zawsze centralną instytucją Rzeczypospolitej, aż do ostatniego sejmu przed rozbiorami i to sejm we współpracy z królem podjął próbę reformowania i ratowania państwa – podkreślił wiceprzewodniczący PE.
Wśród uczestników wydarzenia byli reprezentacji Sejmu i Europarlamentu, posłowie: Izabela Kloc, Włodzimierz Bernacki, Małgorzata Gosiewska, Iwona Arent, Piotr Pyzik, Marek Sawicki, Bartosz Józwiak, Tomasz Rzymkowski, Małgorzata Zwiercan oraz europosłowie: Jadwiga Wiśniewska, Ryszard Czarnecki, Zbigniew Kuźmiuk, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Legutko, Bolesław Piecha, Karol Karski, Czesław Hoc, Sławomir Kłosowski. W otwarciu uczestniczył także prof. Dariusz Kupisz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
źródło : Kancelaria Sejmu RP