Wysłuchanie publiczne na temat przebiegu śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej.

We wtorek 7 grudnia w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się wysłuchanie publiczne poświęcone przebiegowi śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Spotkanie organizują eurodeputowani PiS – prof. Ryszard Legutko, Tomasz Poręba oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010. 

Do wzięcia udziału w wysłuchaniu publicznym zaproszone zostały rodziny ofiar katastrofy wraz z Panią Martą Kaczyńską-Dubieniecką, wysocy przedstawiciele wszystkich unijnych instytucji, posłowie do PE, przedstawiciele polskiej prokuratury, szef zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154 Antonii Macierewicz oraz eksperci zajmujący się tą problematyką. 

„Głównym celem spotkania jest poinformowanie europejskiej opinii publicznej o aktualnym stanie i przebiegu śledztwa, a także wspólne zastanowienie się jakich instrumentów może użyć Unia Europejska zarówno tych politycznych jak i dyplomatycznych – tak, aby pomóc Polsce w poznaniu i wyjaśnieniu przyczyn tej katastrofy” – mówił Tomasz Poręba. 

Według Ryszarda Legutki najistotniejszym powodem zorganizowania wysłuchania jest umożliwienie rodzinom podzielenia się własnym odczuciami na temat prowadzonego śledztwa. 

„Poza oczywistą przesłanką, jaką jest umiędzynarodowienie sprawy śledztwa, do zorganizowania konferencji skłoniły nas także czynniki natury osobistej, czyli tragedia członków rodzin ofiar katastrofy. W tym wymiarze ta konferencja jest przede wszystkim dla nich” – powiedział Ryszard Legutko.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!