Wysłuchanie Publiczne – „Katastrofa Smoleńska – Odrzucona Prawda”

28 marca w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejne wysłuchanie publiczne w sprawie katastrofy smoleńskiej. Transmisja wysłuchania publicznego dostępna na żywo na stronie www.streamovations.be/eventstream/smolensk-crash.php  oraz na www.SmolenskCrash.eu .

Przed zbliżającą się drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej można spokojnie stwierdzić, że rządowe komisje Polski i Rosji nie zbadały przyczyn katastrofy zgodnie z przyjętymi międzynarodowymi standardami, a przygotowane przez nie raporty nie są obiektywne i wydają się być ukierunkowane raczej na ukrycie niż odkrycie prawdziwej przyczyny tragicznego wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku.

Dzięki pracy niezależnych naukowców, matematyków i ekspertów współpracujących z zespołem parlamentarnym ds. zbadania przyczyn katastrofy z 10.04.2010 roku kierowanym przez Antoniego Macierewicza, niemal codziennie na światło dzienne wychodzą nowe fakty.

Podczas wysłuchania publicznego zostaną zaprezentowane ostatnie wyniki prac zespołu parlamentarnego, ukazujące nowe dowody, dotyczące tragedii smoleńskiej. Poprzez wysłuchanie międzynarodowa opinia publiczna będzie mogła przekonać się, jak dalece nieadekwatne są rządowe ustalenia w stosunku do znanych dziś faktów. W wysłuchaniu wezmą udział członkowie rodzin ofiar katastrofy, którzy podzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi nietransparentnego i niewłaściwie prowadzonego śledztwa.

„Celem juz drugiego wysłuchania publicznego organizowanego we współpracą z Stowarzyszeniem Rodzin Katyń 2010 będzie przekazanie opinii publicznej, nowych faktów dotyczących śledztwa i okoliczności katastrofy. Informacje na ten temat słabo docierają do szerszej opinii międzynarodowej. Wersja Rosyjska jest wersje rozpowszechnioną, a polski rząd nie przykłada się do jej obalenia.” – mówi prof. Ryszard Legutko, dodając „W komisji petycji Parlamentu Europejskiego jest rozważana petycja złożona przez Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 wnosząca o międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ostatnio do komisji przyszła pozytywna ekspertyza prawna PE. Nie ma w niej wskazanych żadnych obiekcji odnośnie dopuszczalności takiej petycji.”

„Uderzający wśród urzędników unijnych jest elementarny brak wiedzy na temat tego, jak nowe fakty w sprawie katastrofy mają wpływ na śledztwo” – mówił Tomasz Poręba – „Nie przebił się raport komisji Millera. Nasza inicjatywa ma służyć temu, by przedstawić fakty i wyniki równoległych badań amerykańskich i polskich ekspertów współpracujących z sejmowym zespołem Parlamentarnym ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, którzy zrekonstruowali przebieg ostatnich sekund lotu maszyny na pokładzie, której zginęło 96 Polaków, w tym para prezydencka i najwyżsi dowódcy Polskiej Armii.

„W lipcu 2010 r., złożyłem interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie umiędzynarodowienia śledztwa smoleńskiego. Odpowiedz KE była jednoznaczna: Taka pomoc jest możliwa, ale o taką pomoc rząd Tuska nie prosił. Później, w grudniu 2010 w tym samym duchu wypowiedział się również przewodniczący Barosso. To wysłuchanie jest kolejną próbą przerwania międzynarodowej ciszy o 10 kwietnia 2010. Próbą konieczną, jeśli mamy szanować samych siebie.” – powiedział Ryszard Czarnecki.

Gośćmi wysłuchania publicznego będą m.in prof. Wiesław Binienda, dziekan Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Akron w Ohio, dr. Kazimierz Nowaczyk z Uniwersytetu Maryland, Marta Kaczyńska córka śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i śp. Marii Kaczyńskiej, Antoni Macierewicz przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, członkowie rodzin ofiar – Ewa Błasik, wdowa po śp. Generale Andrzeju Błasiku, dowódcy Polskich Sił Powietrznych,Marta Kochanowska, córka śp. Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Zuzanna Kurtyka, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010, wdowa po śp. Januszu Kurtyce, Prezesie Instytutu Pamięci Narodowej.

Oraz:Joanna Błasik, Barbara Fedorowicz, Dariusz Fedorowicz, Beata Gosiewska, Jadwiga Gosiewska, Teresa Guzowska, Marianna Handzlik, Katarzyna Indecka, Krzysztof Indecki, Grzegorz Januszko, Ewa Kochanowska, Helena Kotzbach, Krystyna Kwiatkowska, Andrzej Melak, Magdalena Merta, Dorota Skrzypek, Renata Szczęsna, Małgorzata Wassermann, Małgorzata Wypych, Mieczysław Ziętek.

Planowane będzie również połączenie konferencyjne z profesorem Michaelem Badenem oraz telemost z centrum prasowym Foksal w Warszawie.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!