Wojciech Kilar otrzymał nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego

Kompozytor Wojciech Kilar otrzymał w niedzielę honorową nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Wyróżnienie wręczono w warszawskim kościele św. Krzyża; w uroczystości uczestniczył m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wręczenie nagrody poprzedziła msza święta. Uroczystości te zakończyły trwający od środy kongres „Polska – Wielki projekt”. „Ideą tej nagrody jest uhonorowanie wybitnego twórcy, który polską tradycję narodową wzmacnia, kontynuuje i interpretuje w świetle doświadczeń nowoczesności” – mówił podczas uroczystości wręczenia wyróżnienia przewodniczący jego kapituły prof. Zdzisław Krasnodębski.

Odbierając nagrodę Wojciech Kilar podkreślił, że odbywa się to w warunkach niezwykłych. „Z jednej strony smutek, pamięć o zmarłych. Z drugiej strony nadzieja związana także z tą nagrodą, że być może będzie ona utrwalać pamięć o świętej pamięci prezydencie Lechu Kaczyńskim” – powiedział.

Podczas uroczystości w Kościele św. Krzyża poinformowano także o tym, że w piątek o godz. 14 Stowarzyszenie Katyń 2010 odbierze z MSZ tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, która została usunięta z kamienia w Smoleńsku.

Tablicę w minionym roku zainstalowało w Smoleńsku właśnie Stowarzyszenie Katyń 2010. W przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy Rosjanie ją zdemontowali, a następnie przekazali Polakom; obecnie jest ona przechowywana w resorcie spraw zagranicznych.

Jarosław Kaczyński zaznaczył podczas rozmowy z dziennikarzami po uroczystości, że patrzy na wręczenie wyróżnienia z radością. „To jest nagroda przyznana przez naprawdę starannie dobraną i wybitną kapitułę ludzi zasłużonych dla Polski i sądzę, że z czasem będzie czymś bardzo ważnym w naszej przestrzeni publicznej. Została przyznana po raz pierwszy i od razu laureat jest człowiekiem bardzo wybitnym i to nie tylko w polskiej skali, ale w skali międzynarodowej” – zaakcentował Kaczyński.

Jak podkreślił, mówi to właściwie w imieniu swojej matki Jadwigi Kaczyńskiej, która powołała kapitułę nagrody i objęła ją honorowym patronatem. „Trudno będzie utrzymać ten poziom, ale będziemy się starać. Ja tu jestem tylko kimś, kto się angażuje, nie jestem jednak bezpośrednim decydentem” – podkreślił prezes PiS.

W skład kapituły honorowej nagrody im. Lecha Kaczyńskiego weszli Zdzisław Krasnodębski (przewodniczący), Andrzej Gwiazda, Janusz Krasiński, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski oraz Joanna Wnuk-Nazarowa.

Urodzony we Lwowie, a od 1948 r. mieszkający w Katowicach, Wojciech Kilar znany jest na świecie głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 130 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim i Krzysztofem Kieślowskim. Jest też autorem wielu utworów symfonicznych.

W połowie lat 70. zaczął nawiązywać do tradycji, szukał inspiracji ludowej i religijnej. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów – „Krzesany”. Kompozytor w Katowicach skończył szkołę średnią oraz uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. W 2006 r. został honorowym obywatelem miasta. Cztery lata wcześniej otrzymał nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Śląska. Jest też laureatem nagrody metropolity katowickiego „Lux ex Silesia”.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!