Ważne pytania referendalne. Prof. Legutko: te kwestie nie zostały zamknięte

– Mur graniczny, powstrzymanie wyprzedaży własności państwowej, sprawa migrantów. To wszystko rodziło się w bólach przy wściekłym oporze opozycji. Nie daj Boże, może zostać odwrócone w każdej chwili, gdyby opozycja wygrała wybory – mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.

Sejm przyjął projekt uchwały o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało ośmiu parlamentarzystów. W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek sejmową uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa.Propozycje pytań referendalnych brzmią następująco:

Pierwsze: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”;

Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”;

Trzecie: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”;

Czwarte: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że pytania referendalne nie są zamknięte. – Mur graniczny, powstrzymanie wyprzedaży własności państwowej, sprawa migrantów. Te kwestie nie zostały przesądzone. To wszystko rodziło się w bólach przy wściekłym oporze opozycji. Nie daj Boże, może zostać odwrócone w każdej chwili, gdyby opozycja wygrała wybory. Jednym pociągnięciem pióra można te sprawy odwrócić – powiedział prof. Ryszard Legutko.

– Referendum służy też temu, aby w przypadku czarnego scenariusza, gdyby opozycja przejęła władzę, trudniej było te kwestie cofnąć. Inna sprawa, że presja demokratyczna niekonicznie musi działać na Platformę Obywatelską. Jednak wynik referendum może utrudnić pewne ruchy w przypadku czarnego scenariusza wyborczego. Mam nadzieję, że nie dojdzie do jego realizacji – dodał prof. Legutko.

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Antoni Opaliński

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!