W Parlamencie Europejskim podsumowano włoską prezydencję

W Strasburgu, w drugim dniu sesji plenarnej, Parlament Europejski dokonał oceny zakończonej niedawno włoskiej prezydencji w Radzie UE.

Po oświadczeniach Rady i Komisji odbyła się debata parlamentarna, w której z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głos zabrał Ryszard Legutko. Oceniając włoską prezydencję stwierdził on, że wprawdzie jej rezultaty nie są szczególnie imponujące – ale też takie były początkowe założenia, ponieważ bezpośrednio po wyborach trudno o doniosłe inicjatywy legislacyjne.

„Udało się wam jednak pełnić rolę pośrednika między Parlamentem a Komisją w kilku inicjatywach legislacyjnych” – ocenił Legutko, przywołując między innymi kwestię prania brudnych pieniędzy i przestępczości zorganizowanej, GMO czy budżetu na rok 2015. W tym ostatnim obszarze Legutko wypomniał obecnemu na sali premierowi Włoch, Matteo Renziemu, brak postępu w spłacie zaległych faktur za rok 2014.

„Straciliście okazję, by poczuć się do większej odpowiedzialności za obecną sytuację nie do zaakceptowania” – powiedział europoseł PiS. Do sukcesów zaliczył m.in. rozwiązanie problemu migracji w rejonie basenu Morza Śródziemnego oraz zwiększenie przejrzystości w obszarze negocjacji Unii z USA nad TTIP (the Transatlantic Trade and Investment Partnership).

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!