Z inicjatywy delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się projekcja filmu „Ksiądz” poświęconego okolicznościom śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Gośćmi wydarzenia byli Maria Dłużewska i ks. Stanisław Małkowski.
Film w reżyserii Marii Dłużewskiej powstał w oparciu o zdeponowane w Instytucie Pamięci Narodowej materiały Biura Śledczego MSW, które do tej pory nie były udostępniane publicznie. Są to zapisy wideo z konfrontacji oprawców księdza – Adama Pietruszki i Grzegorza Piotrowskiego. W filmie uwzględniono materiały z wizji lokalnych, podczas których odtwarzali oni sceny porwania, bicia i torturowania kapłana.
O porwaniu ks. Popiełuszki w filmie opowiada ks. Stanisław Małkowski, który wraz z ks. Jerzym koncelebrował Msze Św. za Ojczyznę w kościele p.w. św. Stanisława Kostki i który znajdował się na esbeckiej liście księży przeznaczonych do „wyeliminowania” jako numer jeden.
„Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Każdy moment jest dobry, by omawiać życie, dzieło, naukę tego wspaniałego kapłana, ale przypomnę tylko, że 6 czerwca będziemy obchodzili 6. rocznicę Mszy Beatyfikacyjnej, która na pewno młodemu pokoleniu przypomniała postać ks. Jerzego, kapelana i patrona Solidarności” – mówiła Anna Fotyga. „Wyjaśnienie tajemnicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki jest ciągle przed nami. To, że podejmowane dotąd działania były niewystarczające, jest powodem do wstydu. Ten mord niezbędnie trzeba wyjaśnić dla naszej przyszłości, dla suwerenności państwa polskiego, bo przywykliśmy mówić o różnych kłamstwach założycielskich etapów naszej historii. Nie ma wątpliwości, że jednym z nich jest zabójstwo ks. Jerzego”- dodała europosłanka PiS.
Zdaniem ks. Stanisława Małkowskiego odkrycie prawdy o męczeństwie ks. Jerzego jest szansą na wyzwolenie się z PRL i III RP rozumianej jako PRL bis. „Oby to nastąpiło” – powiedział kapłan. „Jest pewna próba przedstawienia go jako patrona transformacji, Okrągłego Stołu. Jest to próba z gruntu fałszywa. Wydobycie prawdy o męczeństwie ks. Jerzego pozwoli określić jego rolę i patronat z nieba” – ocenił ks. Małkowski, przypominając iż śledztwo już dwukrotnie zostało odebrane prokuratorowi Andrzejowi Witkowskiemu i przez to udaremnione.
„W interesie obecnej władzy leży podjęcie na nowo śledztwa – czemu to miało służyć i czemu ostatecznie służyło. Ks. Jerzy bronił wspólnoty o wymiarze narodowym, państwowym, kościelnym. Prześladowcy ks. Jerzego dlatego czuli się zagrożeni przez jego postawę kapłańską, jego nauczanie, bo nie ograniczał się do posługi sakramentalnej czy głoszenia kazań niedzielnych w odniesieniu do spraw wewnętrznych, osobistych. Ks. Jerzy odnosił Ewangelię również do spraw narodowych, państwowych i gromadził ludzi, którzy rozumieli jego przesłanie” – mówił ks. Małkowski.
Reżyser Maria Dłużewska opowiadała o kulisach powstawania filmu. Materiały archiwalne dotyczące konfrontacji oprawców ks. Popiełuszki zostały odkryte niejako przypadkiem przez pracownika IPN, co zdaniem Dłużewskiej pokazuje, iż historycy do dziś nie znają zawartości archiwów IPN. Dłużewska opowiadała o swoich wrażeniach z pracy nad tymi materiałami.
„Pierwszy raz zobaczyłam zło w czystej postaci zapisane na taśmie filmowej. Pomyślałam, że jest nam wszystkim bardzo potrzebne, by na to spojrzeć” – powiedziała autorka filmu. „Żyjemy w kłamstwie, w cieniu zbrodni, godząc się ze złem” – dodała.
Dłużewska przypomniała, że jeszcze podczas Okrągłego Stołu dochodziło do brutalnych morderstw kapłanów, m.in. ks. Niedzielaka. Żaden z wykonawców tych mordów do dziś nie został osądzony.
To już kolejne w ostatnich miesiącach wydarzenie poświęcone osobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Parlamencie Europejskim. Niedawno z inicjatywy Anny Fotygi odbyła się także konferencja z udziałem przedstawicieli IPN, red. Wojciecha Sumlińskiego i Łukasza Kudlickiego, którzy mówili o życiu i męczeństwie ks. Popiełuszki.