W obronie wolności i pluralizmu mediów w UE

Dziś Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie i Komisję do podjęcia właściwych środków w celu zapewnienia lepszego monitorowania i egzekwowania wolności i pluralizmu mediów w UE, tym samym wypowiadając się za corocznym monitorowaniem na szczeblu unijnym zmian w prawie medialnym państw członkowskich oraz ich wpływ na ingerencję instytucji rządowych w działalność mediów.

Ponadto projekt popiera poszerzenie zakresu Dyrektywy o Audiowizualnych Usługach Medialnych, zapewniając ochronę i promowanie wolności wypowiedzi i informacji oraz wolności i pluralizmu mediów. Zwrócono się tym samym do Komisji o dokonanie weryfikacji i modyfikacji bieżącej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych.

Drugi projekt rezolucji, który będzie głosowany w środę, nawołuje do poprawienia stanu kompetencji medialnej i ochrony małoletnich oraz podkreśla zagrożenie dla wolności informacji, wynikające z koncentracji własności na rynku mediów. Dotyczy on również treści audiowizualnych dostępnych on-line oraz zwiększania kompetencji pozwalających z nich korzystać, a także nawołuje do zapewnienia środków ochrony małoletnich.

Dodatkowo, wezwano do: ustanowienia prawnie wiążących procedur i mechanizmów oraz kryteriów mianowania kierowników mediów publicznych, rad nadzorczych, rad medialnych i organów regulacyjnych, które będą przejrzyste, oparte na zasługach i będą zapewniały rzetelność, profesjonalizm i niezależność; stosowania reguł konkurencji i mediów w celu zapobieżenia powstawaniu pozycji dominujących oraz aby Komisja zaproponowała konkretne środki z myślą o uniemożliwieniu nadmiernej koncentracji mediów; opracowania zasad radzenia sobie z konfliktami interesów, takimi jak konflikty wynikające z konsolidacji urzędu politycznego i kontroli mediów;  zapewnienia niezależności dziennikarzy, ich ochrony przed naciskami, zastraszaniem, prześladowaniem.

Polski rząd powinien to sprawozdanie przeczytać bardzo uważnie. Wszystkie główne problemy systemu medialnego, wskazane przez PE są niestety obecne w Polsce, na czele z upolitycznieniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i tym samym mediów publicznych.” – powiedział Poseł PiS do PE Konrad Szymański

Poseł PiS do PE Janusz Wojciechowski skomentował:Z zasady nie lubimy jak UE wtrąca się w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, jednak dziś sytuacja w Polsce doszła do tego stanu, że głos UE w obronie wolności i pluralizmu mediów audio wizualnych jest potrzebny właśnie w kraju gdzie ta wolność jest poważnie zagrożona. Tezy raportu, choć nie wymieniają polski i nie wspominają o sprawie TV Trwam to można je wprost odnieść do tej sprawy. Dzięki temu raportowi zyskujemy dodatkowe „europejskie argumenty” w walce o wolność katolickich mediów w Polsce.

Postulaty zawarte w raporcie są trafne i niezwykle ważne, jeśli spojrzeć na coraz trudniejszą sytuację niektórych mediów w Polsce. Przegląd dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych w kwestii zapewnienia niezależności i bezstronności europejskich usług audiowizualnych jest konieczny, jednak powinien koncentrować się na zagwarantowaniu spójnego wdrażania istniejącej dyrektywy, a nie na przyznawaniu istotnych nowych uprawnień w tej dziedzinie, które skupiałyby się w zbyt dużej mierze na realizacji zadań w zakresie praw podstawowych, a nie na skutecznym funkcjonowaniu sektora medialnego w UE.

Źródło: Biuro Prasowe EKR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!