Vlasak kandydatem Grupy EKR na stanowisko Wiceprzewodniczącego PE

Grupa EKR nominowała dziś swojego kandydata na stanowisko Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Został nim Oldrich Vlasak z czeskiej delegacji ODS.

Taki wynik spowodowany był zmianą sytuacji wewnętrznej w Grupie EKR, wynikającą z podjętej 25 grudnia decyzji czterech posłów „Solidarnej Polski” – Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego, Tadeusza Cymańskiego i Jacka Włosowicza o wystąpieniu z Grupy EKR i przejściu do skrajnej grupy EFD. Ruch ten, w połączeniu z wcześniejszym podziałem polskiej delegacji po secesji PJN, zdecydowanie osłabił pozycję Polaków w Grupie EKR i spowodował, że rekomendację na stanowisko Wiceprzewodniczącego PE otrzymał przedstawiciel czeskiej delegacji.
 
„Żałuję, że doszło do takiej sytuacji. Z perspektywy czasu cała sekwencja zdarzeń, a więc najpierw wysunięcie przez „Solidarną Polskę” kontrkandydata dla Profesora Legutko, a następnie odejście z EKR jeszcze przed głosowaniem, do skrajnie antyeuropejskiej i niechętnej m.in pracującym za granicą emigrantom grupy EFD, wskazuje na celowe działanie posłów „Solidarnej Polski”. Tak, aby za wszelką cenę zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości. Działanie to w efekcie doprowadziło do tego, że ważne stanowisko, które miał objąć Polak, przypadło w udziale kandydatowi czeskiej delegacji. W ten sposób zniweczona została szansa Polski na zwiększenie swojego wpływu w Parlamencie Europejskim.” – powiedział Tomasz Poręba, wiceprzewodniczący delegacji PiS.

Źródło: Biuro Prasowe EKR 

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!