Unia musi jak najszybciej zainteresować się kwestią przestrzegania standardów demokratycznych w Gruzji

Europosłowie PiS skierowali do Wysokiej Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton interpelację dotyczącą obecnej sytuacji w Gruzji. „Unia powinna zainteresować się kwestią przestrzegania standardów demokratycznych w Gruzji” – zaznacza Tomasz Poręba.

W interpelacji Ryszard Legutko, Tomasz Poręba i Ryszard Czarnecki zauważają, że po przejęciu władzy przez koalicję „Gruzińskie Marzenie” Bidziny Iwaniszwiliego w Gruzji rozpoczęto masowe aresztowania funkcjonariuszy i urzędników państwowych, którzy piastowali stanowiska w poprzedniej kadencji, w tym m.in. byłego ministra obrony Baczo Achaja. Zatrzymano również wielu samorządowców a 20 maja – byłego premiera Vano Merabiszwilego, który był uważany za potencjalnego kandydata UNM w jesiennych wyborach prezydenckich. „Jest on przetrzymywany w surowych warunkach, pozbawiony kontaktu z rodziną oraz ze światem zewnętrznym” – podkreślają europosłowie Poręba i Czarnecki, którzy dwa tygodnie temu wraz z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim odwiedzili byłego premiera Gruzji w więzieniu.

Europosłowie PiS przekonują, że Gruzja to ważny partner UE na Kaukazie Południowym i dlatego istotne jest dbanie o przestrzeganie najwyższych standardów demokratycznych w tym kraju. W interpelacji zwrócili się do Catherine Ashton z prośbą o przedstawienie informacji dotyczącej działań prowadzonych przez UE w sprawie zatrzymań byłego premiera, urzędników i posłów z UNM.

źródło : Biuro prasowe EKR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!