„Ulice amerykańskie staną się terenem niemal wojny domowej”. Prof. Legutko o unieważnieniu wyroku Roe vs Wade

– Teraz, po unieważnieniu, trzeba czekać na reakcje sił postępu, które myślę, że będą bardzo gwałtowne. Ulice amerykańskie staną się terenem niemal wojny domowej – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS.

Amerykański Sąd Najwyższy unieważnił wyrok Roe versus Wade z 1973 roku, gwarantujący prawo do przerwania ciąży. W wyniku tej decyzji kwestie legalności aborcji będzie regulować prawo poszczególnych stanów. W wielu z nich zaczną obowiązywać daleko idące restrykcje.
„Donald Trump mianował konserwatywnych sędziów”

Na antenie Polskiego Radia 24 do decyzji amerykańskiego Sądu odniósł się prof. Ryszard Legutko. Jak wskazał, unieważnienie wyroku „wynikło z tego, że Donald Trump wygrał poprzednie wybory i mianował konserwatywnych sędziów w Sądzie Najwyższym”. – W związku z tym obalono to orzeczenie – zaznaczył.

– Wszyscy o tym wiedzieli, że orzeczenie Roe versus Wade było skandaliczne z prawnego punktu widzenia – podkreślił. – Prawo do aborcji zostało wywiedzione z prawa do prywatności. Nie ma czegoś takiego jak prawo do prywatności w amerykańskiej Konstytucji i nigdy nie było – wyjaśnił. Dodał, że „wymyślono to, że tak powiem, od czapy i na tym zbudowano tę argumentację”.

Zaznaczył, że „teraz trzeba czekać oczywiście na reakcje sił postępu, które myślę, że będą bardzo gwałtowne”. – Ulice amerykańskie staną się terenem niemal wojny domowej – ocenił.


Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Antoni Opaliński

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!