UE nie chce uznać Rosji za państwo terrorystyczne. Prof. Legutko nie kryje oburzenia. Mówi o “ostrożnej taktyce”

Szef grupy konserwatystów w Europarlamencie Ryszard Legutko potwierdził, że nie ma zgody większości grup politycznych, które uznałyby Rosję za państwo terrorystyczne. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała dziś rano, że wniosek europejskich konserwatystów został odrzucony.

Profesor Ryszard Legutko uczestniczył w środę w spotkaniu przewodniczących frakcji na którym zapadła decyzja w tej sprawie. Propozycję konserwatystów poparli chadecy oraz grupa Tożsamość i Demokracja, ale nie zgodzili się na szefowie socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów.

– Nawet nie próbowali się z tego tłumaczyć. Mówiłem, że jeżeli teraz przyznają się, że cała ta polityka energetyczna z Rosją okazała się katastrofą, bo nie słuchano Polski i krajów Europy Wschodniej to może i teraz jest okazja, by posłuchać. Widziałem przewodniczących tych grup patrzących w stół i nawet nie próbujących polemizować. Trochę się zmienia, ale nie zmienia się wystarczająco wiele. Te sympatie rosyjskie nadal są. Taka ostrożna taktyka, nie drażnić niedźwiedzia, bo nie wiadomo co się może stać. Smutno to było wczoraj – powiedział szef grupy konserwatystów Ryszard Legutko w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.
Rosja i terroryzm

W projekcie rezolucji, który przygotowali europejscy konserwatyści jest mowa o tym, że kraje członkowskie i Unia Europejska powinny natychmiast uznać Federację Rosyjską jako państwo sponsorujące terroryzm.

Europoseł Kosma Złotowski, który poinformował na Twitterze o zbieranych podpisach pod projektem rezolucji wskazał na ostatnie rosyjskie ataki na obiekty cywilne oraz zbrodnie wojenne w Buczy i Irpieniu.

W dokumencie przypomniano, że z takim apele zwrócili się do społeczności międzynarodowej przedstawiciele rządu i parlamentu Ukrainy. Napisano też, że Rosja szerzy terror na świecie finansując sieci najemników jak Grupa Wagnera i że wielokrotnie wspierała akty międzynarodowego terroryzmu.

dz/IAR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!