Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli we Wrocławiu : 8 tys. koron i 4 tys. rozdanych śpiewników oraz 32 tys. uczestników – podczas tegorocznego wrocławskiego Orszaku Trzech Króli pobito rekord frekwencji. W zeszłym roku w Orszaku uczestniczyło 5,5 tys. osób.

Sam Orszak rozpoczął się punktualnie o godz. 13.00. Idący w barwnym pochodzie wrocławianie – w ogromnej części rodziny z dziećmi i młodzież – śpiewali kolędy, pozdrawiali się nawzajem i stojących wokół. Wśród strojów królowali rycerze, dworki oraz oczywiście zastępy aniołów. Wielu uczestników założyło także charakterystyczne orszakowe korony. Pochodowi od początku próbowały przeszkodzić grupy diabłów, które jednak natychmiast były neutralizowane przez pilnujących porządku aniołów i rycerzy.

Już ok. południa dokładnie wypełniony był plac przed kościołem św. Krzyża na Ostrowie Tumskim oraz plac przy pomniku kard. Kominka. Kiedy czoło pochodu mijało Halę Targową ludzie wciąż wypełniali plac przy pomniku Nepomucena na Ostrowie. Charakterystyczne dla tegorocznego Orszaku były także ustawione wzdłuż ulic tłumy wiwatujące na cześć idących, które następnie dołączały do pochodu.

Celem religijnego marszu był wrocławski Rynek, tego dnia nazywany dolnośląskim Betlejem, gdzie Trzej Królowie i towarzyszący im uczestnicy Orszaku złożyli dary i oddali hołd Dziecięciu. Po godz. 14.00, na wybudowanej specjalnie na ten cel scenie rozpoczął się energetyczny koncert kolęd Arki Noego.

Na Dolnym Śląsku w Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami wielu miast przeszły radosne pochody. Wokół Wrocławia Orszaki odbyły się m.in. w Oleśnicy, Jelczu-Laskowicach, Brzegu, Oławie oraz w Świdnicy.

Źródło : portal Wpolityce.pl

Foto : Krzysztof Kunert

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!