Sojusz Wielka Brytania-Polska-Ukraina? Prof. Legutko: reakcja na prorosyjskość Europy Zachodniej

Sojusz Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy to pewna próba pomocy naszym przyjaciołom. Jest to też, myślę, taka presja na Rosję, że również kraje spoza Unii Europejskiej są zaangażowane w utrzymanie pokoju w tej części świata – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Polska, Ukraina i Wielka Brytania szykują nowy format regionalnej współpracy. Po rozmowach w Kijowie te doniesienia potwierdzili premierzy Polski i Ukrainy – Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal. W Polskim Radiu 24 mówił o tym europoseł PiS i współprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów prof. Ryszard Legutko.

Sojusz brytyjsko-polsko-ukraiński „to presja na Rosję”

Gość PR24 podkreślił, że format współpracy polsko-ukraińsko-brytyjskiej nie ma zastępować NATO czy być dla Ukrainy substytutem przynależności do NATO, ale jest reakcją na pewną prorosyjskość przynajmniej części państw Europy Zachodniej. – To jest pewna próba pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy. Jest to też, myślę, taka presja na Rosję, że również kraje spoza Unii Europejskiej są zaangażowane w utrzymanie pokoju w tej części świata – stwierdził prof. Ryszard Legutko.

– Dla Europy Zachodniej zagrożenie ze strony rosyjskiej jest dość abstrakcyjne. Nie dotyka ich bezpośrednio. Dlatego oni wolą się jakoś z tą Rosją dogadać – podkreślił prof. Legutko, dodając, że tylko my, mieszkańcy Europy Wschodniej, widzimy to zagrożenie „ostrzej”.

Co po ew. ataku Rosji na Ukrainę?

Pytany, co by zrobiły Niemcy, gdyby do agresji Rosji na Ukrainę doszło, prof. Ryszard Legutko stwierdził, że doszłoby do realizacji „zwyczajnego scenariusza”. – Najpierw byłoby oburzenie, potępienie, a później: „no to jednak róbmy coś, my jesteśmy ludźmi rozsądnymi, musimy zaakceptować pewne fakty, spróbujmy się dogadać, rozpocznijmy rozmowy”. Z tych rozmów pewnie wyniknęłyby jakieś koncesje dla Rosji – stwierdził.

– Zwykle tak jest. To jest ten stały mechanizm. Najpierw oburzenie, protesty, krzyki, groźby, tak być nie może. Może jakieś sankcje kolejne. Ale później, jak to się mówi, „business as usual”, czyli „usiądźmy do stołu, trzeba się jakoś dogadać, sytuacja jest trudna, nie można zrywać kontaktów, trzeba utrzymywać łączność, może razem zastanówmy się nad optymalnym rozwiązaniem”. (…) Zawsze Rosja coś zyskuje, a reszta coś trafi – dodał prof. Legutko.

Audycja: „Rozmowa PR24”
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Żródło: Polskie Radio

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!