Ryszard Legutko: Unia została przejęta przez radykalną Lewicę

– Możliwości Unii Europejskiej jako wehikułu rozwoju gospodarczego już się wyczerpały – ocenia w rozmowie z Radiem Kielce Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, a także wiceprzewodniczący partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

– Polska jest krajem bardzo szybko się rozwijającym. Natomiast Unia z powodu tego, że jest zbyt duża, zbyt skomplikowana i zbiurokratyzowana raczej zwalnia niż przyspiesza. Oczywiście my korzystamy z tych umów, jakie Wspólnota zawiera także w naszym imieniu, jednak w mojej ocenie jeżeli chodzi o dynamikę i możliwości wzrostu Unia wyraźnie spowalnia i na razie nie widać, aby to się miało zmienić – dodaje.

Dziś w Warszawie rozpoczęła się XI edycja kongresu Polska Wielki Projekt. Jedna z debat będzie dotyczyć kwestii bilansu członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zdaniem europosła Prawa i Sprawiedliwości, ocena bilansu zysków i strat nie jest jednoznaczna. Jego zdaniem, w sferze kulturowej obecne działania wspólnoty są katastrofą.

– Unia została przejęta przez radykalną Lewicę, co ma niewiele wspólnego z tym, co my kojarzymy z Europą, to jakaś wściekała ideologia. Zupełną katastrofą jest łamanie traktatów w imię ideologii, ingerowanie w życie, obyczaje, moralność krajów członkowskich – dodaje.

W trakcie trzydniowego kongresu w Warszawie odbędzie się szereg dyskusji i prelekcji, dotyczących m.in. bezpieczeństwa, gospodarki, czy problemów współczesnej rodziny. Ryszard Legutko będzie jednym z moderatorów debaty zatytułowanej „Przyszłość Europejskiej prawicy. Jaka rola dla Polski?”. Parlamentarzysta podkreśla, że jednym z celów tego panelu będzie określenie szans na utworzenie europejskiego bloku prawicowego i konserwatywnego, który mógłby się przeciwstawić monopolowi lewicy.

– Nie po to wychodziliśmy z komuny, aby znowu znaleźć się pod rządami lewicy. Co prawda trochę przypudrowanej, lepiej ubranej i jeżdżącej lepszymi samochodami, ale to wciąż lewica i to dość radykalna. Tymczasem społeczeństwo polskie, mówiąc najdelikatniej, jest zróżnicowane. Część prawicowa jest silna i pewnie jeszcze długo silna będzie, dlatego nie możemy sobie pozwolić na to, aby rządzili ci, którzy nie mają u nas żadnej legitymacji demokratycznej – dodaje.

W panelu, którego moderatorem będzie Ryszard Legutko wezmą udział naukowcy z i dyplomaci ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Hiszpanii.

Kongres Polska Wielki Projekt potrwa do niedzieli. Na zakończenie przewidziane jest wręczenie medalu „Odwaga i wiarygodność”, który przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.

Źródło : Radio Kielce

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!