Ryszard Legutko: uczestnictwo w życiu publicznym jest dla mnie czymś naturalnym

– Nie doznałem wstrząsu tożsamościowego kiedy zostałem politykiem. Uczestnictwo w życiu publicznym jest dla mnie czymś naturalnym – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Polityka była dla mnie nowym, odkrywczym doświadczeniem. Do tej pory jednak spoglądam z politowaniem na wielu moich kolegów akademików, którzy wypowiadają ostre polityczne sądy, choć wiem doskonale, że nie mają żadnej wiedzy na ten temat. Niektóre wiadomości można zdobyć jedynie przez uczestnictwo – stwierdził prof. Ryszard Legutko. Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że „dzięki nowym politycznym doświadczeniom nieco inaczej odbiera nawet lekturę filozoficznych tekstów”.

Gość zaznaczył również, że czuje napięcia świata polityki. – Potrzebne są czasem kompromisy, które wynikają z logiki działania zbiorowego. Jest to jednak część ogólnej doli człowieka. Polityka również na uczelni bywa bardzo brutalna i element hipokryzji bywa czasem znacznie większy niż w normalnej polityce – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję „Konfrontacje Idei” prowadził prof. Zdzisław Krasnodębski.

Polskie Radio 24

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!