Ryszard Legutko: Kolejny przykład cenzury w Parlamencie Europejskim

W siedzibie PE w Strasburgu odbyło się otwarcie wystawy poświęconej św. Janowi Pawłowi II zorganizowanej przez Stałe Przedstawicielstwo RP w Brukseli we współpracy z delegacją PiS w PE. Wydarzenie otworzył Ryszard Legutko, współprzewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Otwarciu towarzyszyły kontrowersje związane z brakiem zgody na prezentację wystawy w kształcie zaplanowanym przez organizatorów. Wystawa miała być podzielona na dwie części – pierwszą poświęconą Janowi Pawłowi II a drugą – Józefowi Piłsudskiemu, która jednakże nie mogła zostać pokazana. „Niestety, Parlament Europejski zdecydował o zablokowaniu wystawy o Józefie Piłsudskim. W ten sposób Parlament Europejski zdecydował się uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, cenzurując wystawę o Piłsudskim. Jest to rzecz absolutnie bulwersująca i nie zostanie zapomniana” – powiedział Ryszard Legutko.

Współprzewodniczący Grupy EKR odniósł się także do ogromnego wkładu św. Jana Pawła II w przemiany w Polsce i na świecie. „Należę do pokolenia, które było świadkiem pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski – było to niezapomniane doświadczenie, które zmieniło oblicze ziemi, a zwłaszcza polskiej ziemi” – mówił Ryszard Legutko.

Ryszard Legutko przypomniał także wizytę św. Jana Pawła II w Strasburgu. „Był jedną z pierwszych osób, która zwracała nam uwagę na zagrożenia wynikające z liberalnej demokracji, jednakże byliśmy zbyt entuzjastyczni, by te ostrzeżenia traktować poważnie” – mówił Ryszard Legutko.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!