Ryszard Legutko i Tomasz Poręba pytają o szczegóły rozmowy z Ławrowem ws. zwrotu Polsce wraku Tupolewa

Ryszard Legutko oraz Tomasz Poręba zwrócili się do Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton z pytaniem dotyczącym jej rozmowy z Siergiejem Ławrowem, ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej w sprawie zwrotu do Polski wraku rządowego Tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Według służb prasowych Ashton, temat zwrotu wraku został poruszony na marginesie grudniowego szczytu UE – Rosja.
 
Posłowie Legutko i Poręba w swojej interpelacji proszą o informację jakiej odpowiedzi udzielił rosyjski polityk. Pytają również, czy w razie dalszego przeciągania kwestii zwrotu wraku Polska może liczyć na wpisanie tego tematu jako pełnoprawnego punktu porządku obrad kolejnego szczytu.
 
„Mam nadzieję, że poruszenie tej kwestii na najwyższym szczeblu przyspieszy proces zwrotu szczątków Tupolewa do kraju. Należy również poprosić UE o wsparcie w sprawie zwrotu czarnych skrzynek, a także o pomoc w śledztwie co do prawdziwych przyczyn katastrofy. Powinniśmy wykorzystać ogromną wiedzę i doświadczenie organizacji oraz ekspertów w dziedzinie lotnictwa z państw Unii Europejskiej.” – dodał prof. Legutko. 
 
„Ze strony Ashton usłyszeliśmy jedynie deklarację, że rozmowa z ministrem Ławrowem miała miejsce. Nie dowiedzieliśmy się natomiast, co konkretnie powiedział przedstawiciel rosyjskiego rządu. Najwyższy czas, aby najważniejsze instytucje UE wsparły Polskę w działaniach na rzecz powrotu wraku Tupolewa.” – powiedział poseł Poręba.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!