Ryszard Legutko do Josepha Daula: Czy w Europejskiej Partii Ludowej jest miejsce dla partii, która stosuje nazistowskie praktyki w kampanii samorządowej?

Ryszard Legutko do Josepha Daula: Czy w Europejskiej Partii Ludowej jest miejsce dla partii, która stosuje nazistowskie praktyki w kampanii samorządowej?

Przewodniczący Grupy EKR Ryszard Legutko wystąpił dziś w imieniu delegacji PiS do przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Josepha Daula z listem, w którym wzywa do potępienia stosowanych przez Platformę Obywatelską praktyk z okresu nazizmu wymierzonych w oponentów politycznych.

W liście Ryszard Legutko zwraca uwagę na niepokojące wydarzenia i wypowiedzi z udziałem czołowych polityków Platformy Obywatelskiej zaobserwowane w czasie kampanii samorządowej w Polsce i przywołuje m.in. słowa Grzegorza Schetyny o „strząsaniu ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS-owskiej szarańczy”.

„Tego typu dehumanizująca retoryka jest nie do zaakceptowania w ustach żadnego polityka i zawiera ona w sobie drugi, bardzo niepokojący podtekst – takie słowa były powszechnie stosowane przez nazistowskie Niemcy w okresie Holokaustu wobec Żydów. Kolejnego dnia poseł Platformy Obywatelskiej poszedł o krok dalej zamieszczając plakat z głównymi politykami Prawa i Sprawiedliwości na tle i z motto zaczerpniętymi wprost z nazistowskiego propagandowego plakatu używanego w czasie II wojny światowej” – pisze Ryszard Legutko. 

Zdaniem przewodniczącego EKR tego typu zachowanie jest niedopuszczalne. 

„Słyszeliśmy na forum tego parlamentu europosłów z wielu grup politycznych, w tym z PO, potępiających jakikolwiek wpływ nazizmu na współczesną politykę a jednak widzimy, że stosują oni ten sam okropny język i zdjęcia w czasie kampanii wyborczej w Polsce” – uważa Ryszard Legutko.

Przewodniczący EKR pyta Josepha Daula, czy EPL zamierza ustosunkować się do wypowiedzi i działań polityków PO. „Dlatego chciałbym zapytać, czy w Europejskiej Partii Ludowej jest miejsce dla partii, która stosuje nazistowskie praktyki w kampanii samorządowej? Jakie działania zamierzają podjąć liderzy EPL wobec ugrupowania, które obraża nie tylko konkurentów politycznych, ale także miliony Polaków?” – pyta Ryszard Legutko.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!