Ryszard Legutko dla tygodnika „wSieci”

To nie jest spór między zdystansowanymi wobec Unii a jej gorącymi zwolennikami. To jest walka między tymi, którzy chcą utrzymania narodowej tożsamości, a tymi, którzy chcą ją zniszczyć.

— mówi prof. Ryszard Legutko, filozof i europoseł PiS w rozmowie z Michałem Karnowskim w nowym numerze tygodnika „wSieci”.

Czy to koniec dominacji PiS i zadyszka projektu przebudowy Polski, jak chciałaby opozycja? Ryszard Legutko podkreśla, że nie dostrzega w tej kwestii „żadnej zmiany jakościowej”.

Od samego początku było wiadomo, że będą trudności. Mierzymy się przecież nie tylko z oporem materii, latami zaniedbań, lecz i utrwalonymi nawykami, tradycyjnymi słabościami polskiego charakteru. W perspektywie kilkusetletniej Polska właściwie ponosi głównie porażki. Wygrywaliśmy czasem bitwy, ale przegrywaliśmy wojny, często bardzo boleśnie

— mówi poseł do PE.

Dziś też się walczy z werdyktem demokratycznym, ale również po prostu z Polską, z jej historią, tradycją, tożsamością. To już jest wojna totalna

— dodaje.

Jak zauważa prof. Legutko, ze względu na większą siłę obozu niepodległościowego w Polsce, rzuca się przeciwko niemu odpowiednio większe środki. Polityk dodaje również w rozmowie, że lewica nie uznaje żadnych granic w dziedzinie inżynierii społecznej.

Ten potwór jest nienasycony. W imię tak zwanej polityki równościowej wymyśla się kolejne eksperymenty i próbuje narzucać państwom członkowskim. (…) Ta machina zmierzająca do przerobienia społeczeństw, indoktrynacji, dysponuje ogromną siłą. Ale ta świadomość nie powinna nas paraliżować, ale mobilizować. Jednak nie dało się Polski błyskawicznie zsekularyzować, jednak Polacy po raz kolejny opowiedzieli się za propozycją konserwatywną, a ten rząd cieszy się wielkim poparciem społecznym, mimo stałego bombardowania w mediach. To są atuty

— mówi europoseł, krytycznie oceniając postawę ludzi, którzy ślepo wierzą w zbawcze możliwości „jakiegoś potężnego zewnętrznego podmiotu”.

To nie jest tak, że oni kochają Unię i europejskie standardy. Najważniejsze jest dla nich to, że UE to poręczne narzędzie do, jak to kiedyś ujął Janusz Lewandowski, „pałowania świadomości” Polaków. To są ludzie pozbawieni poglądów, zdekulturowani, nielubiący polskości. To nie jest spór między zdystansowanymi wobec Unii a jej gorącymi zwolennikami. To jest walka między tymi, którzy chcą utrzymania narodowej tożsamości, a tymi, którzy chcą ją zniszczyć

— stwierdza Legutko.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!