Tak zwana sprawa profesora Chazana dobrze oddaje stan moralny współczesnej Europy. Od pewnego czasu przedmiotem szczególnego ataku stało się sumienie ludzkie, a właściwie zabezpieczenia chroniące je przed gwałtem.
— pisze na łamach „Rzeczpospolitej” prof. Ryszard Legutko, odnosząc się do sprawy prof. Chazana.
Filozof widzi ją w szerszym kontekście tego, co dzieje się w krajach Unii Europejskiej, zwłaszcza tych na zachód od Wisły. Dla przykładu Legutko podaje prawodawstwo w Holandii, które zmusza lekarza do wskazania gabinetu, w którym można dokonać eutanazji.
Nie trzeba być geniuszem, by stwierdzić, że podobna praktyka jest wyjątkowo podła, ponieważ nie tylko gwałci sumienie, ale nadto czyni powołującego się na sumienie lekarza współsprawcą. Polityka, która wymusza podobne postępowanie na lekarzach, na księżach, każąc im udzielać ślubów homoseksualnych, a także na pracownikach agencji adopcyjnych, każąc im przyznawać dzieci parom homoseksualnym, zmierza do poddania opornych takim seryjnym upokorzeniom, by w końcu poczuli swoją bezradność. Jedyną ucieczką jest całkowite wycofanie się
— ocenia europoseł PiS.
W opinii prof. Legutki dzisiejsze decyzje europejskich polityków są związane z podstawami, na których zbudowana jest dzisiejsza cywilizacja.
Niektórych może zdumiewać łatwość, z jaką przeszło się w społeczeństwach liberalnych od obrony sumienia używanego w dawnych czasach przeciw Kościołowi katolickiemu, a także przeciw wojennym skłonnościom państwa, do ataku na sumienie przy użyciu potężnych instytucji państwa. Kto wejdzie jednak głębiej w specyfikę myślenia liberalnego – od Locke’a do Rawlsa – ten szybko zrozumie, że liberalizm nigdy nie traktował sumienia poważnie i że przejście od obrony do ataku nie wymagało jakichś doktrynalnych przewartościowań
— kończy Legutko.
lw, „Rzeczpospolita”
Zapisz się do newslettera
Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!