Ryszard Legutko dla „Gazety Polskiej Codziennie”

„Jest prawdopodobne, że właśnie mnie przypadnie stanowisko wiceprzewodniczącego ECR. Jej szefem zostanie kandydat delegacji brytyjskiej, a wiceprzewodniczącym PE Polak – Ryszard Czarnecki” – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” szef delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim prof. Ryszard Legutko.

„Europosłowie PiS pozostaną we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) w nowej kadencji europarlamentu” – poinformował europoseł Ryszard Czarnecki. Prof. Ryszard Legutko wyjaśnia jednak w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie”: „Nie została podjęta decyzja o pozostaniu w ECR, bo nie było żadnych decyzji zawieszających czy kwestionujących naszą obecność w grupie. Były pewne spekulacje, ale nie było żadnych rozmów, które podważałyby nasze członkostwo w ECR”.

Europoseł PiS potwierdza, że w ECR polska delegacja dostanie przypuszczalnie stanowisko wiceprzewodniczącego grupy. „Tak, jest bardzo prawdopodobne, że właśnie mnie przypadnie to stanowisko. Szefem ECR zostanie kandydat delegacji brytyjskiej, a wiceprzewodniczącym PE Polak – Ryszard Czarnecki. Ostateczne decyzje zapadną podczas głosowania” – zdradza prof. Legutko.

„Nie wierzę, że PiS da sobie narzucić takich sojuszników. Na pewno będzie dementi: PiS z Messerschmidtem” [Morten Messerschmidt – eurodeputowany duńskiej Partii Ludowej znany ze swoich wypowiedzi przeciwko emigrantom] – pisze sekretarz stanu polskiego MSZ Piotr Serafin, komentując dołączenie do ECR eurosceptyków z Danii. Prof. Legutko – jak mówi – „ze zrozumieniem” odnosi się do tej wypowiedzi:

„Rozumiem nerwowość PO związaną z faktem, że rośniemy w siłę w PE. Dlatego zawsze znajdą się chętni, by ECR zdyskredytować. Messerschmidt kilka lat temu wywoływał kontrowersje wypowiedziami nt. emigracji. Obecnie nie kwestionuje wolności przemieszczania się Europejczyków między krajami UE ani otwartego rynku pracy. Jest też bardzo skupiony na ochronie praw religijnych chrześcijan” – komentuje Ryszard Legutko.

Całość rozmowy z prof. Ryszardem Legutko w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!