Ryszard Legutko apeluje do Antoniego Tajaniego o uhonorowanie Witolda Pileckiego

Przewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko zwrócił się z listem do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antoniego Tajaniego, w którym wzywa do uczczenia Witolda Pileckiego i nazwania jego imieniem jednej z sal w PE.

Ryszard Legutko przypomina, że w tym tygodniu Parlament Europejski organizuje specjalną sesję w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu a w poprzednich latach PE przyjął szereg rezolucji upamiętniających ofiary reżimów totalitarnych, które były odpowiedzialne za ludobójstwa na niespotykaną dotąd skalę, do których doszło w Europie w XX wieku.

„Uważam jednak, że nie uhonorowano dotąd należycie osób, które stawiały zdecydowany opór nazizmowi i komunizmowi, sprzeciwiając się ich okrutnym metodom działania. Dlatego chciałbym zaproponować uczczenie ich poprzez nadanie imienia Witolda Pileckiego sali PHS3C050 w Parlamencie Europejskim w Brukseli” – pisze Ryszarda Legutko.

W swoim liście przewodniczący EKR opisuje bohaterską postawę Pileckiego wobec dwóch reżimów: faszyzmu i komunizmu.

„Człowiek, który wykazał się tak wielką odwagą, zasługuje na upamiętnienie. Co więcej, wśród europejskich bohaterów trudno byłoby znaleźć jaśniejszy przykład wartości moralnych i oddania w walce z faszyzmem i komunizmem podczas jednego z najmroczniejszych okresów w historii Europy” – podkreślił Ryszard Legutko.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!