Reparacje wojenne dla Polski. Prof. Legutko: Niemcy nie mają prawa twierdzić, że sprawa jest zamknięta

– Niemcy zrobią wszystko, by nie płacić za zaniszczenia wojenne Polski, powołując się na rozmaite kruczki prawne. Musimy wywierać presję, to będzie długo trwało – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS.

Szef MSZ Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych, która ma być przekazana do MSZ Niemiec. Według ministra Raua uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne.

Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, która rozmawiała we wtorek w Warszawie na ten temat z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rauem, powiedziała, że z punktu widzenia rządu federalnego kwestia reperacji wojennych dla Polski jest zamknięta.
„Ten argument powinien być nagłośniony i wybrzmieć mocniej”

Prof. Ryszard Legutko zwracał uwagę na wypowiedź ministra spaw zagranicznych Polski podczas tego spotkania. – Minister Rau powiedział swojej niemieckiej odpowiedniczce rzecz niezwykle ważną, ten argument powinien być nagłośniony i wybrzmieć mocniej, to nie do sprawcy zależy, czy sprawa jest zamknięta, czy nie. To decyzja należąca do ofiar, do Polski, a nie do Niemiec, który to kraj ponosi odpowiedzialność. Współczesne Niemcy lubią powtarzać, że poczuwają się winy swoich przodków, ale nie mają moralnego, ani żadnego innego prawa twierdzić, że rzecz jest zamknięta – podkreślał.

Jak dodał, kwestia upowszechniana wiedzy o startach wojennych Polski jest kluczowa. – To jest trudna i żmudna praca, żyjemy w świecie, gdzie analfabetyzm historyczny jest powszechny, szczególnie na zachodzie Europy, ludzie nie mają wiedzy o II wojnie światowej – stwierdził.

– Rolą Polski jest także przypominanie, że w UE powinna być równość wszystkich podmiotów i poczucie odpowiedzialności, nie tylko za to, co teraz, ale i za przeszłość. Nasze sprawy dotyczące reparacji powinny wybrzmieć w tym kontekście – dodał, odnosząc się do dyskusji o nieformalnym przywództwie Niemiec w Unii Europejskiej.

1 września, w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

Według wyliczeń łączna kwota strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej wynosi 6 bln 220 mld 609 mln zł. Rząd zapowiada, że na podstawie tego dokumentu będzie ubiegał się o odszkodowania od Niemiec.


Audycja: Dziedzictwo współczesności
Prowadzący: Magdalena Drohomirecka

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!