Profesor Legutko wręczył nagrody uczniom świętokrzyskich szkół

Wiktor Nasieniak ze Szkoły Podstawowej imienia Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich w gminie Pacanów w powiecie buskim, Anna Maria Piasecka z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach, Emilia Dyrek i Filip Owczarek ze Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Józefa Piłsudskiego we Włoszczowie oraz Dariusz Garbacz i Kacper Nowakowski z Zespołu Szkół Mechanicznych imienia generała Władysława Sikorskiego w Kielcach zostali zwycięzcami konkursu „Święto Narodu po długiej nocy cierpień”. Główną nagrodą jest wyjazd do Brukseli z opiekunami.

Blisko 100 uczniów z kilkunastu szkół województwa świętokrzyskiego wzięło udział w konkursie poświęconym setnej rocznicy wyborów do Sejmu Ustawodawczego z 26 stycznia 1919 roku. – Dzięki niemu młodzież miała okazje poznać sylwetki nierzadko zapomnianych lub całkowicie nieznanych posłów oraz trudną, powojenną rzeczywistość. Pomimo, że temat nie był łatwy, wielu z uczestników wykazało się olbrzymim talentem, zaangażowaniem i niezwykłą kreatywnością – powiedziała Ilona Religa z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Profesor Ryszard Legutko, poseł do Parlamentu Europejskiego, fundator głównej nagrody dla zwycięzców podkreślił, że cieszy tak liczny udział młodzieży w konkursie zorganizowanym przez kielecki Instytut Pamięci Narodowej.

– W dzisiejszych czasach zainteresowanie historią nie jest tak duże, jakie być powinno, ale Polska pod tym względem wyróżnia się pozytywnie na tle innych państw europejskich. Powinniśmy się interesować przeszłością. Przede wszystkim dlatego, że jest ciekawa. To zbiór fascynujących opowieści. Możemy się wiele z nich nauczyć – mówił poseł do Parlamentu Europejskiego. Doktor Dorota Koczwańska-Kalita powiedziała, że konkurs stanowił znakomity sposób, by w nietuzinkowy sposób pokazać swoją znajomość historii. – By opracować pewne zagadnienia, trzeba było sięgnąć do naszych dziejów. Jest niezwykle ważne, że młodzież wciąż się chce nimi interesować, bowiem w pewnym momencie straciła ona swój ciąg, przerwano naturalny łańcuch. Przywracamy i łączymy ten ciąg historyczny, abyśmy mogli zrozumieć naszą historię, ponieważ wszyscy wiemy, że tradycje polskiego parlamentaryzmu sięgają znacznie dalej niż do okresu II Rzeczpospolitej. Warto podkreślić ten niezwykły fenomen dziejowy, kiedy toczyła się jeszcze walka o granice, Polacy pokazali, że potrafią w tak krótkim czasie zorganizować wybory do sejmu – mówiła naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Konkurs „Święto Narodu po długiej nocy cierpień. Pierwsze wybory parlamentarne w niepodległej Polsce” został zorganizowany przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach we współpracy z posłem do Parlamentu Europejskiego profesorem Ryszardem Legutko. Honorowy patronat nad konkursem objął Świętokrzyski Kurator Oświaty.Źródło : ezachodnia.eu

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!