Prof. Ryszard Legutko w programie „Dziś Wieczorem” na TVP Info

– Janusz Korwin-Mikke głosi hasła mówiące o tym, że silniejsi mają wygrać, a słabsi przegrać. On nie koncentruje się tylko na kobietach. Koncentruje się na ludziach słabszych, niepełnosprawnych, cudzoziemcach i mniejszościach seksualnych. On po prostu nie lubi ludzi – powiedział Paweł Zalewski z PO, który był gościem programu „Dziś wieczorem” w TVP Info.

Paweł Zalewski z PO i Ryszard Legutko z PiS komentowali wyniki sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1, w którym partia Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego osiągnęła 7-procentowy wynik.

– Młodzi ludzie uważają, że Korwin-Mikke jest jakąś alternatywą. Lider Nowej Prawicy od zawsze pozostawał z boku, nie wchodził w żadne koalicje. Nie przeraża mnie, że jest zapraszany do studia telewizyjnego, gdzie wypowiada rzeczy agresywne wobec słabszych, tylko to, w jaki sposób reagują na te słowa jego „fani”, jak brutalnie odnoszą się do tych, którzy krytykują Korwin-Mikkego – powiedział Zalewski. 

Dodał, że nie wysyłają oni zwykłego „hejtu”, ale piszą: „dobrze by było, żebyś nie żył”, czy „niech twoje truchło przysypie popiół”. – To pokazuje, jaki kontekst kulturowy stoi za tym człowiekiem. Korwin-Mikke jest gorszy niż narodowcy. W oczywisty sposób jego agresja, jego nienawiść do ludzi jest zaraźliwa i bardzo niebezpieczna – uzupełnił Zalewski.

Z Zalewskim nie zgodził się Ryszard Legutko, który powiedział, że obraźliwe hasła nie pochodzą od „korwinowców”. – Nie sugerowałbym za dużo, ale pochodzą od osób blisko związanych z Platformą Obywatelską – wyjaśnił.

– Popularność Korwin-Mikkego wzięła się z radykalnej teorii wolnorynkowej: państwa ma nie być, ma wszystkim rządzić wolny rynek. Stąd jego niezwykła popularność wśród młodych ludzi. Od wielu lat wygrywa wszystkie konkursy w gimnazjach i liceach – powiedział Legutko.

Dodał, że obecnie polityczny kapitał Korwin-Mikke zbija również na krytyce Unii Europejskiej. – Ostatnio chciał zlikwidować Parlament Europejski i zamienić go w dom publiczny – wyjaśnił.

Źródło : Portal TVP Info

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!