Prof. Ryszard Legutko w Poznaniu. „Społeczeństwa i ludzi nie da się zredukować do mechanizmu”

Profesor i europoseł z PiS Ryszard Legutko, przewodniczący Grupy Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, mówił w Instytucie Zachodnim w Poznaniu o tym, czym jest konserwatyzm. Spotkanie zorganizował poznański poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Podczas spotkania w Instytucie Zachodnim obalał on mit błędnego myślenia o konserwatyzmie, który jego zdaniem należy odrzucić.

– Często myśli się o konserwatystach jako o hamulcowych zmian w świecie, a to nieprawda. Wraz z rozwojem technicznym uznano, że cały świat można przyrównać do technologii i także życie społeczne można ulepszać. Tymczasem społeczeństwa i ludzi nie da się zredukować do mechanizmu – stwierdził prof. Ryszard Legutko.

Różnica między konserwatyzmem, a lewicą

Tymczasem według profesora konserwatyzm zastanawia się, jak powinno wyglądać dobre społeczeństwo, do czego dochodzi ono na drodze ewolucji, co jest przeciwieństwem myślenia lewicowego, które zmienia cały system w sposób rewolucyjny.

– Zawsze lewica zaczyna od realnego problemu, ale zamiast rozwiązywać problemy, zmienia cały system. To zawsze odbywa się dużym kosztem

– dodał prof. Ryszard Legutko.

Obserwuj nas także na Google News

Podkreślił on także rolę historii i pamięci historycznej, będąca częścią wolności bronionej przez konserwatystów.

– Pozbawienie tożsamości jest podstawą do budowy społeczeństwa totalitarnego, bo wtedy ludzie przyjmą cokolwiek

– mówił podczas spotkania.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!