Prof. Ryszard Legutko: Polska jest krajem, który uwiera elity rządzące UE

– Polska nie chce się podporządkować, ma pewną europejską tradycję moralną, której broni, te ataki będą się nasilać. Lewica jest coraz bardziej radykalna, narzuciła pewną agendę i brutalność polityczną – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Prof. Bogdan Musiał ujawnił szyfrogram polskiego wywiadu z 1990 roku, w którym napisano, że „korzystnym z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w Solidarności”. „Dla Niemiec tworzy to szansę gospodarczej ekspansji” – ocenia osobowe źródło w meldunku oficera polskiego wywiadu.

Prof. Ryszard Legutko skomentował te doniesienia. – Ten stosunek protekcjonalny Niemiec wobec Polski istnieje. Gdy rozmawia się z niemieckimi politykami czy intelektualistami, natychmiast zaczynają tłumaczyć, jak powinniśmy funkcjonować w Polsce (…). To jest i długo będzie, to cecha kulturowa. Niemcy czują się „moralnym mocarstwem”. Za tym idzie brzydka polityka, promowania własnych interesów kosztem słabszych – zaznaczył.

– Duża część polskiej elity politycznej, która formowała się w latach 90., od początku przystała na załatwianie polskich konfliktów przez dopuszczanie do ingerencji innego podmiotu, potężnego sąsiada, Niemiec – dodał.

Gość audycji odniósł się do kwestii przyznania Polsce środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. – W Parlamencie Europejskim niechęć do rządu polskiego jest ogromna. Korzystają z tego obficiej posłowie opozycji i robią wszystko, co się da, by utrudnić życie. Również Komisja Europejska nie jest nam przychylna (…). Mam nadzieję, że porozumienie ws. KPO nie będzie blokowane. Zaraz po informacji, że doszło w tej sprawie do porozumienia na poziomie gabinetu politycznego, przewodnicząca KE napisała list, w którym w dalszym ciągu wyraża twarde stanowisko. Zasada ograniczonego zaufania do instytucji europejskich powinna obowiązywać każdego odpowiedzialnego polityka, obserwatora czy analityka politycznego – podkreślał.

– Polska jest krajem, który uwiera elity rządzące UE. Jest tam z jednej strony niebywałe doktrynerstwo, zielona ideologia, która jak się wydawało przez wojnę czy inflację, zostanie poluzowana, ale to jest jedna z głównych idei tych ludzi – mówił europoseł, odnosząc się do kwestii Zielonego Ładu forsowanego przez część europosłów.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w najbliższych kilku-, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO. W ubiegłym tygodniu zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych dotyczące Krajowego Planu Odbudowy.


Audycja: 24 Pytania – Rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!