Prof. Ryszard Legutko: Polska jest bastionem zachodniej cywilizacji w Europie

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości profesor Ryszard Legutko ocenił, że Polska jest bastionem zachodniej cywilizacji w Europie i kontynuatorem politycznej tradycji europejskiej. Gość Polskiego Radia 24 dodał, że na nasze państwo, rządzone przez prawicę, patrzy z nadzieją wiele zachodnich środowisk.

Prof. Ryszard Legutko stwierdził, że w wielu państwach Europy Zachodniej powstaje nowa forma polityczna pozbawiona demokratycznej legitymacji. Jak ocenił, jest to bardzo niebezpieczny proces.

– Stoimy przed bardzo poważnym zagrożeniem ponieważ system, który się tam buduje, ignoruje wszystkie zasady, które wypracowała tradycja Zachodnia. Wszystkie rzeczy, które uznaliśmy za oczywiste powoli znikają i są zastępowana przez nieczytelne mechanizmy. To bardzo groźne – ocenił prof. Legutko.

– Zabezpieczenia, które były wpisane do traktatów europejskich, już nie działają, są obchodzone. W tym procesie oligarchizacji Unii planowane jest pójście nawet jeszcze dalej – dodał europoseł PiS.

Kształt Unii Europejskiej

Na początku sierpnia w Chełmie wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że „chcemy być państwem suwerennym”. – Możemy część suwerenności oddać UE, ale jest taka zasada, że UE działa w ramach, jakie jej przyznano. Ta zasada jest nagminnie łamana i ten rząd będzie z tym twardo walczył – podkreślił.

– Jest także sprawa suwerenności. W tej chwili w UE, w której chcemy być, mają miejsce procesy, na które nie możemy patrzeć spokojnie. W UE nagminnie łamane jest prawo. UE opiera się na traktatach, które teraz są nagminnie łamane przez Komisję Europejską i TSUE – powiedział Jarosław Kaczyński.

dz/IAR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!