Prof. Ryszard Legutko o sporze z TSUE : „Powinniśmy stawić opór bezprawiu”

– To, co robi Polska opierając się tej arbitralności instytucji UE, to jest właściwie działanie proeuropejskie, w imieniu wielu milionów Europejczyków. Oni również buntują się przeciwko tendencjom UE, która skręca coraz bardziej na lewo i staje się coraz bardziej agresywna – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS.

TSUE poinformował, że Polska, z uwagi na to, iż nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, licząc od dnia doręczenia tego postanowienia do dnia zastosowania się do postanowienia z 14 lipca.

Główny zarzut dotyczył braku niezależności KRS od władzy – poinformowano podczas konferencji prasowej. Zdaniem stowarzyszenia sposób wyboru sędziów członków KRS nie gwarantuje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a taka niezależność jest warunkiem członkostwa w ENCJ (Europejska Sieć Rad Sądownictwa).

Prof. Ryszard Legutko komentował spór dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce i związane z nim decyzje instytucji europejskich. – TSUE nie działa jak normalny wymiar sprawiedliwości, to nie jest zrobione zgodnie z prawem czy przyzwoitością. Jeśli nie będziemy stawiać oporu wobec rosnącemu bezprawiu, zostaniemy pożarci przez siły, które szerzą bezprawie i samowole w Europie i chcą narzucić swoją wolę suwerennym państwom i narodom. To jest wielka próba – stwierdził.

– Parlament Europejski powinien zostać zlikwidowany, ponieważ zaprzecza on idei parlamentaryzmu. PE nie jest odpowiedzialny przed swoim elektoratem, w sprawach Polski wypowiada się 650 posłów, którzy w żaden sposób nie są odpowiedzialni przed polskimi obywatelami (…). Parlament Europejski został stworzony przy założeniu, że jest naród europejski. Nie ma takiego narodu, nie ma powodu, żeby ten parlament istniał – dodał.

Gość audycji odniósł się również do dyskusji wokół ustawy umożliwiającej budowę zapory na granicy z Białorusią. – Łukaszenka wie, że jest osaczony, ma w tej chwili jedną drogę, stopniowania terroru i agresji, również wobec sąsiadów, działa coraz brutalniej, tylko w ten sposób może utrzymać się u władzy, na żadne kompromisy pójść nie może, to go zmiecie – ocenił.

– Mur na granicy jest jednym z elementów obrony (…) na bezpieczeństwie państwa nie można oszczędzać. Zachowania opozycji są niepoważne, karygodne i godzące w bezpieczeństwo RP – mówił prof. Ryszard Legutko.

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, które odbywa się w Wilnie, wykluczyło w czwartek ze składu tej organizacji polską Krajową Radę Sądownictwa (KRS).

Główny zarzut wobec KRS dotyczył braku niezależności polskiej Rady od władzy. Zdaniem Stowarzyszenia sposób wyboru sędziów członków KRS nie gwarantuje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a taka niezależność jest warunkiem członkostwa w ENCJ.

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Źródło: Polskie Radio 24

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!