Prof. Ryszard Legutko laureatem nagrody TV Republika

Dzisiaj odbyła się Wielka Gala Urodzinowa Telewizji Republika. Wielką urodzinową Galę otworzył prezes Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz. Podziękował wszystkim dziennikarzom za wkład w tworzenie telewizji oraz wszystkim widzom, bez których nie byłoby mediów wolnego słowa.

– 8 lat temu powstała Telewizja Republika. Ta telewizja dokonała autentycznego przełomu. Spójrzmy na rzeczywistość 8 lat temu i dziś. To jest zupełnie inna Polska. Ta Polska nie zmieniłaby się, gdybyśmy nie zmieniali świadomości, gdybyśmy nie zaczęli oddziaływać na ludzi. To wielki sukces dziennikarzy tworzących tę Telewizję, ale przede wszystkim to zasługa Państwa, gdyby nie miliony ludzi, które włączają TV Republika, nie byłoby nas. Za to chcielibyśmy szczególnie podziękować – powiedział Tomasz Sakiewicz.

Laureatem nagrody TV Republika w kategorii „Polityka” został prof. Ryszard Legutko.

– Przyjmuję tę nagrodę z wielką satysfakcją i poczuciem dumy przede wszystkim z uwagi na instytucję, która mi ją przyznała. TV Republika stała się ważną instytucją współczesnej Polski. My nie zdajemy sobie często spawy z tego, jaką role odegrali niezależni dziennikarze, którzy przełamali monopol informacyjny. TV Republika była jedną z pionierów tego ruchu i dzięki niej żyjemy w innej Polsce – powiedział prof. Ryszard Legutko.

– To niezwykły laureat tej nagrody. Gdyby chcieć powiedzieć, dlaczego powinien dostać tą nagrodę, można by wymienić bardzo dużo powodów. Pierwsze, co ciśnie mi się na usta to styl. Styl człowieka z ogromną klasą. Gdyby wymyśleć nagrodę za samą klasę, na pewno co roku mógłby ją dostawać profesor Ryszard Legutko – rozpoczął w laudacji Tomasz Sakiewicz. W laudacji przypomniano, że profesor Ryszard Legutko zafascynowany jest II Rzeczpospolitą – „jej kulturą, duchowością, o której kiedyś powiedział, że ona w jakiś sposób przeminęła, ale też w nas została”. – Najlepszym tego dowodem jest sam pan profesor. Ta wielka umysłowość, głębia, sposób patrzenia na świat, sposób jego opisu, spokój, który z tego emanuje, zdrowy rozsądek, to coś, co w dobie upadku wszelkiej klasy politycznej to ta klasa, którą zaprezentował prof. Ryszard Legutko podnosi nas, jak owe idee platońskie. Podnosi i pokazuje, że można być trochę lepszym, trochę bardziej kulturalnym, trochę więcej się nauczyć, i że można uprawiać politykę, nie nurzając się w beznadziei intelektualnej, w zwykłym chamstwie, które niestety ogarnęło znaczną część działalności publicznej – mówił.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!