Prof. Ryszard Legutko komentuje nowe informacje serialu „Reset”: Polityka Tuska polegała na izolowaniu prezydenta Kaczyńskiego

„Najkrócej rzecz ujmując, z polskiej perspektywy zakończyła się ona [wizyta Donalda Tuska w Moskwie w lutym 2008 roku – przyp. red.] katastrofą” – stwierdził w Polskim Radiu 24 Sławomir Cenckiewicz.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Ryszard Legutko stwierdził, odnosząc się do informacji ujawnianych w serialu TVP „Reset”, że polityka rządu Donalda Tuska miała na celu izolowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na arenie międzynarodowej.

Kolejny odcinek serialu emitowanego w Telewizji Publicznej wskazuje, że Donald Tusk w czasie gdy sprawował funkcję premiera, nie poinformował prezydenta Lecha Kaczyńskiego o propozycji Władimira Putina, jakoby rosyjski przywódca miał w 2008 roku zaproponować Tuskowi udział w wojnie.

Sławomir Cenckiewicz i Michał Rachoń, którzy są autorami serialu „Reset” oświadczyli na portalu niezależna.pl, że są w posiadaniu czterech notatek MSZ, sporządzonych w kontekście wizyty premiera Donalda Tuska w Moskwie 8 lutego 2008 roku. Twierdzą oni, że dokumenty te fałszują prawdziwy obraz rozmów Tuska z Putinem odnośnie „rozbioru Ukrainy”.
Moskiewska wizyta Tuska

Cenckiewicz i Rachoń ujawnili w drugim odcinku serialu „Reset” informację, że członkiem delegacji polskiej w Moskwie w lutym 2008 roku był Zbigniew Rzońca, były pułkownik komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

To był człowiek, który w zasadzie kierował placówką w Moskwie. Skąd się wziął? Ze Służby Bezpieczeństwa. W różnych formach współpracował z bezpieką od lat 70. To absolwent Starych Kiejkut, czyli kuźni kadr wywiadowczych Departamentu I MSW. W latach ‘90 był związany z różnymi firmami, bankami. Następnie powrócił do MSZ, do pionu wywiadu UOP. Potem był dyplomatą, do 2008-2009 roku…

— wyjaśniał Sławomir Cenckiewicz na antenie TVP Info po emisji drugiego odcinka „Resetu”.

Zdaniem dyrektora Wojskowego Biura Historycznego, wizyta Donalda Tuska i polityków jego rządu w Moskwie w 2008 roku ujawniła prawdziwe zamiary Rosji w kontekście resetu w stosunkach z Warszawą.

Najkrócej rzecz ujmując, z polskiej perspektywy zakończyła się ona katastrofą. A z drugiej strony, spoglądając na politykę rosyjską i samego Władimira Putina, to trzeba powiedzieć, że ona pokazała całą brutalność, cynizm i pragmatyzm podejścia do resetu ze strony Federacji Rosyjskiej

— stwierdził Cenckiewicz w Polskim Radiu 24.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!