Prof. Ryszard Legutko: Cui bono–czyli kto wszczyna i wygrywa wojny kulturowe? – Kongres Polska Wielki Projekt

Prof. Ryszard Legutko podczas Kongresu Polska WIelki Projekt opowiadał o wojnie kulturowej, podobieństwach między systemem komunistycznym, a tym co obserwujemy na Zachodzie.

Zwrot „wojna kulturowa“ jest mylący. To jest spór stricte polityczny, a raczej agresja polityczna, która trwa od dłuższego czasu. Z taką agresją polityczną mieliśmy do czynienia w systemie komunistycznym, zresztą wtedy też mówiło się o kulturze. Chodziło wówczas o to, aby wszystkie sfery życia podporządkować jednej formule, jednej ideologii. Wszystko było polityczne. Polityczna była więc literatura, polityczna była nauka. Polityczne to było i ideologiczne i miało związek z utrwalaniem, zabezpieczaniem i pogłębianiem ustroju socjalistycznego.

Wówczas patrzyliśmy na społeczeństwa zachodnie z przekonaniem, że tam nie ma tego, że nie ma tej agresji politycznej, bo polityka nie sięga wszędzie. I co się okazało? Ze ten schemat, z którym mieliśmy do czynienia z komunizmem, tam się powtarza. Przy wszystkich różnicach, które są oczywiste.

A więc co się powtarza? Ano to, że wszystko jest polityczne i wszystko musi być podporządkowane pewnej formule. Nie ma czegoś takiego jak literatura czy edukacja, które nie byłaby polityczna.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!