Prof. Legutko: w UE w sposób systemowy łamane są reguły, nie ma tam szacunku dla zasad i traktatów

– Elity europejskie mają dość jednolity lewicowy światopogląd, są bardzo politycznie i partyjnie zaangażowane. Mówiąc brutalnie, nienawidzą takich rządów jak polski czy węgierski i robią wszystko, by utrudnić im życie – powiedział Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Szef PiS był pytany o czekającą Polskę batalię „z tymi, którzy chcą nam w ramach UE narzucić swoje wartości czy wręcz nas podporządkować”. „Ja nazwę te działania po imieniu: mamy do czynienia z próbą odebrania nam suwerenności, nawet w sferze kultury” – stwierdził wicepremier Kaczyński.

Prof. Legutko: granda i zupełna samowola

Do wywiadu, a także do starań unijnych instytucji o powiązanie funduszy europejskich z zasadą tzw. praworządności odniósł się prof. Ryszard Legutko.

– Pomysł ten jest kompletną grandą. Ani słowa nie ma na ten temat w traktatach, to zupełna samowola. Nie chodzi o to, że w Polsce czy na Węgrzech łamana jest praworządność, bo nie jest, chodzi o to, żeby te kraje czy ich rządy zdyscyplinować i podporządkować głównemu nurtowi w Unii Europejskiej – podkreślił.

Zaznaczył, że w tym celu stosowane są „różne sposoby całkowicie nielegalne, niepraworządne i nietraktatowe”. – Trudno się dziwić, że przedstawiciele rządów polskiego i węgierskiego mówią „Dość, tak być nie może” – dodał.

„Nie mają zmysłu państwowego”

Prof. Legutko skomentował również postawę niektórych przedstawicieli opozycji wspierających unijne instytucje w sporach z polskim rządem. Przyznał, że „zawsze stają po stronie instytucji unijnych i krytyków rządu”.

– Nie ma sprawy, by jej przedstawiciele w momencie rozejścia się stanowiska polskiego ze stanowiskiem instytucji unijnej, stanęli po stronie polskiego rządu. Świadczy to o tym, że nie mają zmysłu państwowego, nie rozumieją, że to osłabianie Polski w ogóle i każdego polskiego rządu, nie tylko obecnego, ale każdego następnego – ocenił polityk.

Unia Europejska zmieni się w „całkowitą samowolę najsilniejszych podmiotów”?

Zdaniem europosła, w Unii Europejskiej w sposób systemowy łamane są reguły, nie ma szacunku dla zasad i traktatów, a wszelka udana próba zahamowania tego postępującego bezprawia jest słuszna i korzystna nie tylko dla Polski, ale też dla UE.

– Jeśli przy wsparciu sojuszników nie powstrzymamy tego procesu, to Unia Europejska zmieni się w całkowitą samowolę najsilniejszych podmiotów, które będą dyktować zupełnie arbitralnie swoje żądania i warunki innym i to zupełnie bezkarnie – stwierdził w audycji „Szkiełko i oko”.

W opinii prof. Legutko, elity europejskie mają „dość jednolity lewicowy światopogląd, są bardzo politycznie i partyjnie zaangażowane”. – Mówiąc brutalnie, nienawidzą takich rządów jak polski czy węgierski i robią wszystko, by utrudnić im życie – powiedział.

Polskie Radio 24/db

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!