Prof. Legutko: unijne instytucje chcą obalenia polskiego rządu, dlatego stawiają warunki nie do przyjęcia

– Priorytetem instytucji europejskich jest obalenie polskiego rządu, a w każdym razie doprowadzenie do przegranej w wyborach. Polski wysiłek ekonomiczny i moralny, jeśli chodzi o pomoc Ukraińcom, nie ma znaczenia – podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS. Jego zdaniem KE w sprawie KPO stawia Polsce warunki nie do przyjęcia, a ich wprowadzenie spowodowałoby chaos prawny w kraju.

Niemieckie media informują o sporze pomiędzy przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a wiceprzewodniczącą Verą Jourovą. Ta ostatnia, jak pisze między innymi „Der Spiegel”, chce zaostrzenia kursu wobec Polski w sprawie praworządności i KPO. Przewodnicząca KE natomiast dąży do osiągnięcia kompromisu.

Zdaniem gościa PR24 spór ten jest tylko pozorny. – Gdyby pani przewodnicząca von der Leyen chciała podjąć przychylną dla Polski decyzję, toby ją podjęła. Nie robi tego z wielu względów. Również z tego powodu, że planuje kontynuować swoją funkcję w przyszłej kadencji i nie może się narazić większości, zwłaszcza większości parlamentarnej, która jest ogarnięta jakąś antypolską furią – podkreślił prof. Ryszard Legutko.

– Każdy, kto wykona jakiś gest wobec polskiego rządu, spotka się ze strasznym atakiem. Dlatego von der Leyen tego nie robi. Nie oszukujmy się. Tutaj nie ma dobrego policjanta i złego. Są tu sami źli policjanci – dodał europoseł PiS.

„Żaden rząd nie może sobie na to pozwolić”

Według niego Polska obecnie nie może liczyć na środki unijne w ramach KPO. – Nie widzę na razie żadnych sygnałów ze strony instytucji europejskich, które pookazywałyby, że stanowisko zostało złagodzone. A te ostatnie zagrywki, czyli stawianie jakichś nowych, kompletnie zaporowych, nie do przyjęcia warunków, nawet pokazują coś odwrotnego. Są to warunki nie do przyjęcia dla żadnego rządu. Bo żaden rząd nie może sobie pozwolić na to, żeby wprowadzić kompletny chaos prawny w swoim kraju – zaznaczył polityk.

– Nadal twierdzę, że priorytetem instytucji europejskich: Komisji, Parlamentu i TSUE, jest obalenie polskiego rządu, a w każdym razie doprowadzenie do przegranej w wyborach. Polski wysiłek ekonomiczny i moralny, jeśli chodzi o pomoc dla uchodźców z Ukrainy, kompletnie nie ma znaczenia – podsumował prof. Ryszard Legutko.

Audycja: „24 pytania – Rozmowa poranka”
Prowadząca: Dorota Kania

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!