Prof. Legutko: Postępuje proces tłamszenia państw narodowych

Gościem Marcina Bąka w programie „Republika po południu” był Ryszard Legutko eurodeputowany PiS. Rozmowa dotyczyła skandalicznego wyroku TSUE oraz sytuacji na Wschodzie.

Punkt zwrotny w historii UE? Skandaliczny wyrok TSUE

Proces się toczy, to co stało się wczoraj to konsekwencja rzeczy, które się działy. Postępuje proces tłamszenia państw narodowych przez Unię, ale tylko tych słabszych, niektórych przeważnie ze Wschodniej Europy – mówił w programie „Republika po południu” Ryszard Legutko eurodeputowany PiS.

Cieszy się z tego Ursula von der Leyen, cieszy się opozycja, tylko z czego?

Radość bierze się stąd, że ten mechanizm będzie wykorzystany przy byle jakiej okazji, bo będzie można powiedzieć, np. Krajowa Rada Sądownictwa w Polsce stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa finansów unijnych, to tylko przykłady, aby to powiązać z funduszami – tłumaczył Legutko.

Ta radość wynika z nieprecyzyjności. Praktyka a przepisy – traktaty mają się nijak. To otwarcie kolejnej możliwościowi wymachiwania pałką i wkładanie nowej w ręce – dodał eurodeputowany.

W Polsce pojawiły się głosy, po stronie prawej „a nie mówiliśmy…”

Nie można tak mówić, pamiętajmy, że nasi rodacy sympatyzują z Unią albo nie lubią konfliktów z nią. Wśród nich są wyborcy, patrioci, którzy uważają, że powinniśmy w tej Unii jakoś działać. Ten system jest na tyle spatologizowany, że stosuje rożne sztuczki, aby wykręcić, nagiąć – mówił Legutko. Trzeba szukać większych sojuszy, aby ten system i całą patologizację przyhamować – podkreślił.

Pejzaż polityczny w Europie ma dwa rządy konserwatywne – polski i węgierki, a te partie, które myślą podobnie jak my, znajdują się za kordonem sanitarnym.

Legutko tłumaczył, że patrząc na sondaże, badania opinii publicznej, widzimy, że ponad połowa obywateli Europy Zachodniej krytycznie ocenia działania UE. Kluczowe jest to, aby liczba rządów konserwatywnych się zwiększyła – podkreślił.

Kluczowe jest to, że w Europie istnieją miliony obywateli państw członkowskich, które nie mają żadnego wpływu na to, co dzieje się w Unii.

Sytuacja na Wschodzie

Z pewnością należy być przygotowanym na to, że sytuacja będzie trwała dłużej. Rosja ma czas. Europa i zachód tego czasu nie ma. Putinowi się nie spieszy, z czymś tam zawsze wyjdzie, ale z pewnością coś na tym zyska. Putin ma kłopoty legitymizacyjne, dlatego z czymś musi przyjść do swoich obywateli, nawet symbolicznym.

Źródło : TV Republika

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!