Prof. Legutko o wejściu policji do siedziby EPL

– EPL jest najsilniejszą frakcją w PE, a czołowi przedstawiciele tej partii pełnią bardzo ważne funkcje. Wejście policji do siedziby EPL jest ciosem w samą wierchuszkę politycznej elity europejskiej – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 eurodeputowany PiS prof. Ryszard Legutko.

Belgijscy policjanci dokonali nalotu na pierwsze i trzecie piętro siedziby Europejskiej Partii Ludowej przy Rue du Commerce – podało źródło, na które powołuje się portal Euractiv. Europoseł PiS Dominik Tarczyński ujawnił, że śledztwo w sprawie korupcji w PE obejmuje okres 15 lat wstecz, czyli także czasy, gdy szefem EPL był Donald Tusk.

Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Ryszard Legutko, o związkach EPL z aferą korupcyjną „mówiono już wcześniej półgębkiem”. – Sami przedstawiciele partii prywatnie zwracali uwagę, że to socjaliści są podejrzani i aresztowani. Pojawiały się jakieś nazwiska, ale bez szczególnie mocnych dowodów. Teraz okazuje się, że jest coś na rzeczy, bo inaczej policja nie zaryzykowałaby wchodzenia do siedziby – ocenił.

Polityk zauważył, że Europejska Partia Ludowa jest najsilniejszą frakcją w Europarlamencie, a czołowi przedstawiciele tej partii pełnią bardzo ważne funkcje – m.in. przewodniczącą Parlamentu Europejskiego jest Roberta Metsola, a szefową Komisji Europejskiej jest Ursula von der Leyen. – Więc wejście policji do siedziby EPL jest ciosem w samą wierchuszkę politycznej elity europejskiej – skomentował.

– Ciekawy jestem, jaka będzie reakcja polityków. Oczywiście na pewno pojawi się komunikat, że oni nie mają sobie nic do zarzucenia i że wszystko jest w porządku. Być może znajdzie się jakiś zły człowiek z czwartego szeregu biurokracji. Ale myślę, że jest to jednak wydarzenie, które mocno nadszarpnie reputację EPL – wskazał.

Gość audycji zwrócił także uwagę, że jeszcze nie tak dawno szefem Europejskiej Partii Ludowej był Donald Tusk. – Co prawda, on miał tam małą władzę. Ale jakaś część odpowiedzialności zapewne powinna spaść również na niego – zaznaczył polityk.

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!