– UE to nie jest instytucja, która toleruje inny punkt widzenia niż własny, trzeba się liczyć z tym, że ataki na media, które mogą nastąpić, będą się odbywały z jaskrawym gwałceniem prawa. Są takie oczekiwania, mówi się wprost, że te działania będą przyjmowane z satysfakcją – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł (PiS).
Wśród przedstawicieli obecnej opozycji pojawiają się liczne zapowiedzi przejęcia mediów publicznych po ewentualnym objęciu władzy.
„W czasie ostatnich dni ze strony przedstawicieli ugrupowań politycznych skupionych wokół Donalda Tuska oraz ich zaplecza medialnego padły bardzo niepokojące stwierdzenia. Dlatego apelujemy do wszystkich Polaków o zdecydowany opór wobec tego planu zniszczenia pluralizmu w mediach publicznych i prywatnych” – napisali w liście otwartym dziennikarze mediów publicznych i prywatnych.
„Nie chcą żadnego innego punktu widzenia”
Prof. Ryszard Legutko komentował propozycje opozycji głębokich zmian w mediach publicznych. – Przypominam, że zapowiedź tych ataków była już wcześniej, pamiętam wypowiedzi Tuska i Trzaskowskiego i innych, niewybredne i chamskie ataki na dziennikarzy. Chcą mieć spokój, by nie było żadnego innego punktu widzenia, by nikt nie zadawał im trudnych pytań, a będzie ich coraz więcej – stwierdził europoseł.
„Ludzie, którzy mieli już okazję pokazać swoje możliwości”
Gość audycji ocenił, że rządy obecnej opozycji nie będą dla Polski korzystne. – To serwilistyczna polityka wobec Brukseli, Berlina i wielkich tego świata, wprowadzanie lewackich rozwiązań w szkołach. To są ludzie, którzy mieli już okazję pokazać swoje możliwości. Kto ma dobrą pamięć, wie, że źle kierowali Polską. Nie ma powodu sądzić, że teraz nagle się wszystko zmieni czy że pojawiły się tam jakieś talenty. Donald Tusk to wielki szkodnik. Tyle złego, ile on zrobił dla Polski, nie zrobił chyba żaden inny polityk po 1989 r. I teraz dostał szansę, żeby dalej szkodzić – komentował prof. Legutko.
Obecnie zarządy mediów publicznych powoływane są przez Radę Mediów Narodowych, działającą na podstawie ustawy. W Radzie zasiadają m.in. rekomendowani przez Zjednoczoną Prawicę i wybrani przez Sejm Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Piotr Babinetz. Zostali oni wybrani w 2022 roku na sześcioletnią kadencję, gwarantowaną ustawą. W składzie RMN są jeszcze Robert Kwiatkowski i Marek Rutka zgłoszeni przez Lewicę.
Audycja: 24 pytania – Rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania