Prof. Legutko: nie ma co liczyć na to, że OBWE jest bezstronnym ciałem

– W każdej sytuacji będą się nas czepiać. Zwłaszcza, gdy wybory wygra PiS. Wtedy zacznie się ostre strzelanie, zaczną padać wszystkie ostre zarzuty. Nie mam co do tego złudzeń, że wojna dalej będzie trwała – mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której krytykuje powołanie w Polsce komisji weryfikacyjnej ds. wpływów rosyjskich oraz nowelizację prawa wyborczego. Rezolucja wzywa też polskie władze „do dostosowania sposobu przeprowadzania wyborów do standardów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz innych międzynarodowych zobowiązań i standardów demokratycznych”.

Zdaniem gościa Polskiego mamy do czynienia z grą polityczną. – Nie ma co liczyć na to, że OBWE jest bezstronnym ciałem. W OBWE są również kraje i rządy, które mają wiele za uszami. Nie robiłbym z tego specjalnego zamieszania, niech przyjeżdżają na wybory w Polsce. Co nie oznacza, że nie będą się nas czepiać. W każdej sytuacji będą tak postępować, zwłaszcza, gdy wybory wygra PiS. Wtedy zacznie się ostre strzelanie, zaczną padać wszystkie ostre zarzuty. Nie mam co do tego złudzeń, że wojna dalej będzie trwała – powiedział prof. Ruszard Legutko.

Co ciekawe, rezolucję poparli także podejrzani w aferze Katargate europosłowie Eva Kaili oraz Marc Tarabella. – Nie ma się co dziwić. Parlament Europejski i instytucje europejskie są chore. Występują tam grzechy lekkie i ciężkie. Grzechem lekkim jest korupcja. Grzechem ciężkim jest brak udziału w walce z rządami konserwatywnymi w Europie. Kompromitujące byłoby dla nich, gdyby nie poprali rezolucji, natychmiast zostaliby potępieni i wyrzuceni z grupy socjalistów, bo przecież nie za działania korupcyjne – podsumował Legutko.

W rezolucji PE skrytykowano również nowelizację polskiego Kodeksu wyborczego z marca. Zdaniem części eurodeputowanych wprowadzone zmiany mogą dyskryminować głosujących za granicą. Autorzy ocenili także, że „izba polskiego Sądu Najwyższego zajmująca się sporami wyborczymi nie może być uważana za niezawisły i bezstronny sąd”.


Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Tadeusz Płużański

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!