Prof. Legutko: instytucje UE coraz bardziej się patologizują

– Instytucje Unii Europejskiej instytucje są chore i w tej chwili widać bardzo wyraźnie, że są nastawione na wywrócenie polskiego rządu – stwierdził na antenie Polskiego Radia 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że cały czas trwa ustalanie terminu rozmowy telefonicznej unijnej komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim. Wcześniej Adalbert Jahnz mówił, że do rozmowy dojdzie w piątek – Ustalenie terminu jest nieco bardziej skomplikowane niż nam się wydawało, ale dążymy do tego – dodał rzecznik.

Adalbert Jahnz powtórzył też stanowisko Komisji, że Polska ma do czynienia z trudną sytuacją dotyczącą instrumentalnego wykorzystania migracji w celach politycznych przez białoruski reżim.

Zaapelował jednocześnie o zapewnienie migrantom na granicy niezbędnej opieki i pomocy. Rzecznik powtórzył też, że w opinii Komisji dobrym rozwiązaniem byłoby wysłanie ekspertów unijnej agencji Frontex na polsko-białoruską granicę.

Prof. Ryszard Legutko ocenił, że ze strony unijnych instytucji nie można liczyć na „realną pomoc”. – Pamiętajmy, że Polska nie jest krajem szczególnie mile widzianym przez Komisję, więc nie należy liczyć na serdeczności – dodał.

– Unia Europejska jest systemem instytucji, które coraz bardziej się patologizują i używam tego słowa pełną odpowiedzialnością – skomentował europoseł. – Te instytucje są chore i w tej chwili widać bardzo wyraźnie, że są nastawione na wywrócenie polskiego rządu – zauważył.

Tematem audycji była także sytuacja w Platformie Obywatelskiej po powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki. Prof. Legutko zwrócił uwagę na powrót do tradycyjnych wartości polityków i przypomniał, że już w przeszłości pokazywali się oni jako przywiązani do wiary katolickiej i konserwatyści. – To są ludzie, którzy nie mają absolutnie żadnych poglądów, natomiast mają silne pragnienie władzy i mają w sobie dużo nienawiści – jak ktoś nie ma poglądów to nie ma żadnych hamulców – podsumował.

Audycja: „Temat dnia/Gość PR24”
Prowadzący: Tadeusz Płużański

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!